آیت الله سیدحسین طباطبایی بروجردی و تسمیه نامگذاری مسجد اعظم قم

آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی اعلی الله مقامه، و تسمیه نامگذاری مسجد اعظم قم
 

سید حسین طباطبایی بروجردی (۳ فروردین ۱۲۵۴ – ۱۰ فروردین ۱۳۴۰) مرجع شیعه ایرانی بود. وی به مدت هفده سال مدیر حوزه علمیه قم بود و پس از درگذشت سید حسین طباطبایی قمی مرجعیت عامهٔ شیعیان را به مدت نزدیک به ۱۵ سال بر عهده داشت.
از جمله خدمات ایم عالم وارسته و آزاده احداث مسجد اعظم قم است. این مسجد معروف به مسجد آیت‌الله بروجردی مسجد بزرگی در جوار آرامگاه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است که در سال ۱۳۳۷ خورشیدی به سعی و اهتمام سید حسین طباطبایی بروجردی و معماری حاج محمد حسین لرزاده ساخته شده است.

مدت زمان و کار ساختمان عظیم مسجد، هفت سال به طول انجامید و حدود ۸ میلیون تومان (به پول آن روز) هزینه در بر داشت. در شب افتتاح، نماز جماعت به امامت آیت‌الله بروجردی برگزار شد و اگر اراده و همت ایشان نبود، چنین بنایی ساخته نمی‌شد. ( تمری، محمد رضا، شکوه شیعه، (سیری در زندگانی و فعالیت‌های آیت‌الله بروجردی)، ص۱۸۶.)
مخارج مسجد را هم با این که مردم متدین و خیر نوعاً کمک‌های شایانی کرده و حتی بعضی از محترمین بازرگانان و اخیار شخصا، یک دو روز متصدی کار بنائی مسجد شدند جمعا شاید در حدود شش میلیون تومان شده باشد که مجموع آن را مردان و زنان خیر و متدین از کیسه فتوت خود پرداخته‌اند و حتی اکثر موقوفات مسجد هم از طرف افراد متدین و خیر برای مسجد وقف گردیده است.
نگارنده در دوران حیات آیت الله بروجردی نوجوانی بودم که هنوز به سنِ تکلیف نرسیده و فقط ازپدرم اوصاف مقام علمی و فقهی و خدمات عام المنفعه ی آیت بروجردی را می شنیدم.
تسمیه نامگذاری مسجد اعظم قم
طی سال‌هایی که به تحقیق و پژوهش اشتغال دارم، یکی از معمرین (احتمالاً مرحوم حاج محمد مهرآبادی) در باره تسمیه نامگذاری مسجد اعظم، شنیدم که گفت: در زمانی که آیت الله بروجردی در سالهای ۱۳۳۳ به بعد تصمیم براحداث این مسجد نمودند، هرشب بعد از نماز مغرب جمع کثیری از مردان و زنان متدین، خیر و نیکو کار وجوهات خود را می آوردند، یکی از روزها خانمی از نمازگزاران خدمت آقای بروجردی رسیده ؛ از زیر چادر مشکی خود یک عدد آجر در مقابل ایشان گذاشته و گفت: حاج آقا وسع و توان من برای احداث این مسجد همین است، حضرت آیت الله بروجردی از این خانم پرسیدند؛ اسم شما چیست؟ این خانم در پاسخ گفت: «اعظم» در همان جا آیت الله بروجردی فرمودند: اسم مسجد را بگذارید «مسجد اعظم». والله عالم بالصواب.
عکس از درب منزل آیت الله بروجردی که در بهمن ماه ۱۴۰۲ توسط نگارنده در حال گشت و گذار از محلات قدیمی قم گرفته شده است.

و امّا ؛ یکی دیگر از موقوفات قدیمی قم مقدسه؛ مسجدِ موقوفه سلماسی است:

متن کیبه: بسم الله الرحمن الرحیم إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ تاسیس مسجد و آب انبار سال ۱۲۶۶ هجری قمری بانی حاجی یحیی سلماسی خویی بنا نموده بر عامه مومنین وقف شرعی نمودو محتاج طلب مغفرت است متن بقعه راجناب آقا زاده احیا واگذار نموده و بدستیاری حاج اسماعیل معمار بنام مسجد سلماسی نامیده سنه۱۲۲۶.
والله مستعان
مهدی قربانی «انیس الکتاب»
بهمن ماه ۱۴۰۲ خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.