انتساب عرفا به مشایخ و ائمه هدی علیهم السلام

هوالعلی الاعلی
در صفحات قبل به نقل از آقا سید علی قاضی (ره)گفته بودیم که حضرت رضا (ع) در اذن سیر سلوک به طالبان مقامی بس رفیع دارند ،…. در کتاب ریاض السیاحه تألیف: عارف بالله میرزا زین العابدین شیروانی (مست علیشاه)با تصحیح آقای حامد ربانی و مقدمه آقای حسین بدر الدین که در انتشارات سعدی به چاپ رسیده چنین آمده است : تذکره نویسان برآن عقیده اند از ناحیه مقدسه چهار امام معصوم علیهم السلام به وسیله یاران خاص الخاصشان چهار طریقت عرفانی جاری شده است .
اول: از ناحیه مقدسه ولی الدین سر الانبیاء و المرسلین سید الاوصیاء و الصدیقین امام الائمه علی بن ابی طالب علیه السلام ، به وسیله ولی تابعین مصباح موحدین صاحب اسرار امیر المومنین مولانا و مقتدانا کمیل بن زیاد نخعی روحی الفداء.
دوم: از ناحیه مقدسه الامام الهمام قبله الساجدین کعبه الزاهدین ابی الائمه سیدنا ابی محمد علی بن الحسین زین العابدین علیه صلوات المصلین به وسیله جناب ابراهیم ادهم .
سوم: از ناحیه مقدسه الامام الصادق العالم الوثیق الحلیم الشفیق صاحب الشرف الرفیع و الحسب المنیع و الفضل الجمیع المدفون به ارض البقیع مولانا سید نا جعفر بن محمد الصادق به وسیله سلطان العارفین مولانا بایزید بسطامی.
چهارم: از ناحیه مقدسه الامام ثامن و الهمام الضامن صاحب الصبر و التسلیم و الرضا مولانا و سید نا علی بن موسی الرضا علیه و علی آبائه الطاهرین صلوات الله الملک الاعلی به وسیله جناب معروف کرخی .
شیخ سعد الدین فرغانی در دیباچه قصیده طائیه می فرماید : مریدان به مشایخ سه طریق است ؛ یکی به خرقه، دوم تلقین ذکر و سوم صحبت .
راقم این سطور مهدی قربانی انیس الکتاب گوید: هرکس بخواهد در این خصوص مطالعه کند باید کتاب«ریاض السیاحه» را و دیگر آثاری که در این زمینه منتشر شده است را خوب بخواند زیرا ، پس از درگذشت اصحاب خاص امامان معصوم علیهم السلام و مریدان مورد وثوق آنان، بعضی از مراتب بعدی آنان رفته رفته دچار انحرافات شده و با گذشت زمان به حدی تغیراتی در طریقت آنان دیده می شود که امروزه تشخیص عارف بالله حقیقی از عارف خانقاهی بدعت گذار کاری بس دشوار شده است، لذا هرگاه بخواهید این گونه مشایخ و عرفا را تشخیص دهید باید ببینید کدام یک پیرو راستین شریعت نبوی (ص) و طریقت مرتضوی می باشند و از بدعت گذاران تبری می جویند و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.