اولین کسی که در تسخیر جن کتاب نوشت؟

مرحوم علامه آیت الله حاج شیخ علی اکبر نهاوندی «ره» می‌گوید:« اوّل کسی که تسخیر اجنّه تألیف نمود؛ محمّد بن احمد طبسی صاحب کتاب شامل بوده که در علم تسخیر است.»(۱)

نگارنده پس از تحقیق نسخه‌های خطی کتاب او را از کتابخانه‌های داخل و خارج گردآوری و در حال تصحیح و ترجمه به فارسی است که امیدوارم تا پایان سال ۱۴۰۰ به زبان عربی و فارسی چاپ و منتشر گردد.
عنوان: الشامل من البحر الکامل فی الدور العامل فی اصول التعزیم و قواعد التنجیم.
مؤلف: محمد بن احمد جعفر، ملقب به ابوالفضل طبسی (متوفی ۴۸۲ هـ.ق)

« فخر الائمه ابوالفضل محمد بن احمد الطبسی، صاحب کتاب « الشامل من البحر الکامل فی الدور العامل فی اصول التعزیم و قواعد التنجیم» کتابی بزرگ است که چگونگی تسخیر جن در آن آمده است. هر دسته از اجنه راهی برای تسخیرشان وجود دارد که در آن کتاب ذکر شده است و بالاخره عزائم و شروط آن در آن ذکر می‌شود و مؤلّف می‌گوید: هرکس آن را بدین صورت بخواند، خداوند تعالی آتش را برآن‌ها مسلط می‌کند که آن‌ها را می‌سوزاند و از آن‌ها دفع نمی‌شود مگر با اجابت. گفته‌اند که اجنه مسخر فخر الائمه بوده‌اند.
فخر الائمه هم عصربا امام محمد غزالی بود، غزالی (۲) به او گفت که می‌خواهم که جن را به من بنمایی، او پذیرفت و غزالی گفت: آن‌ها را مثل سایه بر دیوار می‌بینم. سپس غزالی به او می‌گوید که مایل است با آن‌ها صحبت کند و سخنانشان را بشنود فخر الائمه می‌گوید که تو بیش از آن نمی‌توانی.(۳)»

————————————-
-گلزار اکبری و لاله زار منبری ،گلشن ۹۸
-غَزّالی: محمد بن محمد بن طاووس طوسی مکنّی به ابو حامد و ملّقب به حجه الاسلام (۴۵۰-۵۰۵ هـ ق) در طوس متولد شد. (معارف و معاریف: ج ۷، ص ۶۰۱)
-القزوینی، زکریا بن محمد بن محمود. آثار البلاد و اخبار العباد. صص ۷-۴۰۶٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.