بیوگرافیِ جواد حامدی حقّ

بیوگرافیِ جواد حامدی حقّ ( ویرایش ۲ )

رفت عمر و شد سپید این  گیسوان تا به خود آیم،  بهاران شـــد خزان

گشت «حـامد» راز و رَمزِ زنــدگی کار و خدمت، عشق و توحیدش به جان

بنده ی خدا: جواد حامدی حقّ، فرزند حسن، در ۱۳خرداد ماه ۱۳۱۹ خورشیدی از پدر و مادری مؤمن، پرهیزکار، ساعی، نافع، اهلِ علم وعرفان، در شهر تبریز، محله راستۀ کوچۀ دربند حصار بن بست سلطانی حقّ دیده به جهان گشود.

دوران تحصیلات ابتدایی با شش سالگی شروع و هنرستان را در شهر تبریزبا رتبه‌ی شاگرد اوّلی گذارنده و در تهران به اخذ دیپلم متفرقه‌ی ریاضی نایل، در آزمونِ کنکور اعزام دانشجو به خارج، با رتبۀ ممتاز پذیرفته شد. با معاف شدن از خدمت سربازی، و دریافت پذیرش  جهت ادامه تحصیل در سال ۱۳۳۷ خورشیدی به آلمان سفر نمود. در دانشگاه کنستانس آلمان به خاطر حسن رفتار و موفقیّت بی نظیر در تحصیلات،  سه سال به عنوان پرزدنتِ دانشجویان خارجی انتخاب گردید.  با اخذ کارشناسی ساختمان و کار شناسی ارشدِ معماری  جهت خدمت به خلق  و خانواده به ایران بازگشت. از دانشگاه پدافند ملّی موفّق به اخذ لیسانس مدیریت گردیده، در راستایِ کسبِ مدارجِ والای علمی گواهینامه‌های مدیریت ایزو و سر ممیزی را از کشورهای سوئد، نروژ، سویس و کانون مهندسان ایراندریافت نمود و به افتخارِ مدیریت ایزو نیز نایل شد.

از سال ۱۳۴۴ طی پنجاه سال تلاش و مجاهدتِ شبانه روزی، تعداد ۳۲۰۸ پروژۀ عمرانی و آبادانی در اقصی نقاط کشور به مرحله ی طراحی ، اجراء و بهره برداری درآورد. بدون هیچ انتظاری از کُنهِ جان و ژرفایِ دل با  اشتیاقِ غیر قابلِ وصفی و صادقانه برای خدمت در   روستا ها و شهر های ایران تلاش نمود پس از دوران بازنشستگی و دریافت لوح بهترین رتبه ی پیش کسوتی ، همچنان مشغول به کار،کوشش و ادامه ی تحصیل پرداخت .با اخذ دکترای مدیریت دولتی گرایش رفتار سازمانی  در مسیر خدمت به خلقِ عزیز، اجتماع و کشورِ ایران همیشه صادقانه گام برداشت.

از جمله فعالیّت های مدت ۵۰ سال  در عرصۀ خدمت و آبادانیِ کشور: طرّاحیِ نقشه‌های مراحل یک، دو و جزئیاتِ معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی، انجامِ محاسبات سازه، نظارت، اجراء ، بهسازی، بررسی و تصویب پروژهای عمرانی، آبادانی ومدیریت طرح‌های شهرسازی با انجام متره و بر آوردِ هزینه های مربوطه بوده است  دارای چندین نشان ،  مدال لیاقت  ، لوح تقدیر،  تشویق های کتبی و  قدر دانی می‌باشد. هزینه پروژه‌های  اجراء شده به ارزش ریالی دوران خدمت ۵۰ سال:  معادل ۵۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال (با احتساب نرخ روز زمانِ خود، برابر ۳۱۰۰۰۰۰۰دلار آمریکا) می‌باشد.

با علاقه و میلِ شدیدی که به مطالعه و تحقیق در امور عرفانی، اجتماعی، فرهنگی،  زیست محیطی، اخلاق، آداب، رفتار و افکار مشاهیرِ عرفاء و اولیاء الله و نیز ساختار خانقاه‌ها داشت  تاکنون تعداد ۶۱ جلد کتاب و مقاله های فنی، اجرائی، اداری، حقوقی، مدیریت، ادبی، عرفانی، تفسیر و فلسفه  تألیف نموده که ۲۱ جلد آنها با اَخذِ وکسبِ مجوز رسمی به چاپ و انتشار رسیده که هرکدام مرجعِ مطمئن، قابلِ استفاده و ارزشمند برای اهل تحقیق، علاقه‌مندان به پژوهش و دانشجویان فنی و ادبیّات و علاقه مندان به سیر و سلوک و تاریخ و شرح حالِ بزرگان عرفان محسوب می شود.

علاقۀ وافر به تصوّف و سِیرِ طریقِ عرفانی سبب شد تا با یاوری یاورِ مطلق به یاد گیری دانش علمی و عملی طریقت و آگاهی به مقامات و احوالات عرفانی بزرگان و نام آوران طریقتِ ایران و جهان به تألیف و تصحیح کُتب عرفانیِ متعدّدی مبادرت و آثار ماندگاری در این حوزه نیز  به یادگار گذارد که منبعِ ارزشمندی در جهتِ تحقیق و تَفحّصِ سالکان ، دانش پژوهان و دانشجویان در تألیف پایان نامه ها و و تدوین مقالات عرفانی به شمار می رود. از جملۀ این آثار می توان به کتاب های عرفانیِ؛

 «مثنوی المصباح»  ،

 ” راز و نیاز در نماز با خدای بی نیاز”  ،

 “اَسرار و رموز عشق و محبت ”  ،

 “شرح حال عارف عالیقدر پیر پاره دوز”   ،

 ” اُسطر غیبیّه ” ،

 “جامع الکلیّات ” و

 ” جلدِ اوّلِ و دوّمِ- گلزار حامد- با تعداد هزار و یکصد  بیت شعرو ۹۰۰صفحه در دو جلد ” و “کتابهای دیگر  با عناوین:

 ”  توحیدِ خدا ” و

  “شطرنجِ وجود” و

 “شرحِ رساله معرفت و

رساله های ذکریه،

چهل مقام و عقبات” و

” شرحِ حالِ عارفِ عالیقدر تبریزی  میر برنا” و

”  شرح و تفسیرِ ۱۱۰ آیه شریفه قران مجید به زبانِ شیرین فارسی” 

با ” کتابِ وحدتِ وجود “تا تاریخ فروردین ماه ۱۳۹۸ نام برد.

این کوشش و اقدامات مورد توجّه و  تقدیربسیاری از بزرگان علم و ادب ، عارفان و سالکان زمان ، محقّقان و اساتید دانشگاهایِ ایران قرار گرفته است. 

علاوه بر خدمات اجمالی شرح داده شده  از سوی حضرت  حقّ  تبارک و تعالی به ذوقِ والای هنری نیزآراسته  بوده و  طی سالیان  دراز  با مطالعات، تحقیقات  و  سعی زیاد به تدوینِ آثار هنریِ بدیع و چشم نواز در زمینۀ نگارگری و نقّاشی پرتره  پرداخته تا جایی که در این زمینه به سبکِ جدیدی از خلاقیّت دست یازیده و این هنر ایشان به تعداد ۳۳۰ تابلو تحت عنوان سبک و طریقِ جدیدِ هنر نقّاشی و نگارگری با شرح حال و گفتاری از صاحبِانِ پُرتره ها مشهور شده که با دریافتِ مجوّزِ رسمی چاپ در حال به ثبت رسانیدن این اثرنیز می باشد.تعداد۱۲۰ از این تابلو های نقاشی سیما در موزه ی شیراز ماندگار گردیده است .نمودارِ طریقتی و سلسله نامه عارفان، شاعران و عالمانِ  نیز طراحی و ترسیمِ و در  ابعادِ عرضِ ۸۰ و طولِ  ۱۰۰ سانتیمتر نگارش و تدوین شده است.

عمری در جهتِ  شرح و اشاعۀ اهمیّتِ توحید و یقین به وحدانیّتِ ذات اَقدسِ الهی قلم زده و سخنرانی‌هایی نموده و  عقیده دارد که شِرک، آفتِ دین و مذهب بوده و خودبینی، خودخواهی، بیکاری و هرگونه دروغ، تظاهر، ریا، بی‌سوادی، بدبینی و بد‌خواهی و بی‌عدالتی  آفتِ سعادتِ انسان و مانعِ  رسیدن به سعادتِ بندگیِ خداوند است. خدماتِ بدون تظاهر و اشتهار به خلق و اجتماع  را جزوِ عبادتِ مقبول دانسته و معتقد است که از تلاشِ بی ارزش برای وصول به هدفِ بی ارزش‌تر باید منصرف شد. به اعتقادِ وی، یُت و خلق پرستی، حجاب خداپرستی بوده و بدعت و خرافات، سدِّ راه ِ دریافتِ حقایق است و اجزای تن نباید قبل از فکر و اندیشه حرکت کند. خدمت به خلق، خیرخواهی، یکتاپرستی همراه با کار و کوشش و دوری از تن پروری را از موجبات سعادت دنیا و آخرتِ انسان معرّفی می‌کند. با یاری و کسبِ توفیقِ خدایِ بی همتایِ بی نیازِ یکتا همواره با سمتِ نمایندگی تام الاختیارِ کارفرما با شیوه مدیریتِ نوین به احداث و اجرای ساختمان های بلند مرتبه با کاربری اداری، تجاری و مسکونی ادامه می‌دهد. والله مستعان.

نمونه‌هایی از سبک نوین نقاشی نگارگری استاد دکتر جواد حامدی حقّ

007 008 058 07

                                       و من الله التوفیق و التکلان

                                        مهدی قربانی «انیس الکتاب»

                                             بهار ۱۳۹۸ خورشیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.