«تحقیق‌الاوزان» از قاف مشهد به پيشخان كتابفروشي‌ها مي‌آيد


انتشارات «قاف» شهرستان مشهد کتابی پژوهشی با موضوع آشنایی با انواع وزن‌هایی که در زمان گذشته استفاده می‌شد و شیوه‌های سنجش وزن که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند در دست انتشار دارد.-

مدیر مسوول انتشارات «قاف» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان اين‌که این كتاب توسط عبدالله‌ ابن محمد اشرف صديقي نوشته شده است، عنوان کرد: از این اثر قدیمی هیچ نسخه‌ای در کتابخانه‌های ایران وجود ندارد و نسخه حاضر نیز در یکی از کتابخانه‌های هندوستان یافت و کپی‌برداری شده است.

مهدی قربانی که محقق این اثر نیز به شمار می‌آید، افزود: اين اثر محاسبه اوزاني است كه در زمان گذشته به كار گرفته مي‌شده‌اند و در آن مؤلف روش محاسبه و تبديل اين اوزان به وزن‌هاي ديگر را شرح داده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال واحدهاي وزني كه در اين اثر آمده است عِرمي، فلس، فرق و … است كه روش تبديل به وزن‌هاي مورد استفاده کنونی مانند گرم و سي‌سي در آن توضيح داده شده است تا بتوان نسخه‌هاي طب قديم را استفاده كرد.

این محقق و نویسنده درباره کاربردهای کتاب «تحقیق‌الاوزان» اظهار کرد: از كاربردهاي اين كتاب مي‌توان به طب سنتي اشاره كرد زيرا كساني كه اكنون از نسخه‌هاي طب سنتي استفاده مي‌كنند،‌مي‌توانند به راحتي وزن‌ داروها را محاسبه و داروهایی سنتی که در گذشته با ترکیب چند نوع دارو ساخته می‌شده، مطابق همان نسخه تهیه کنند.

وی افزود: بازنويسي و تصحيح اين اثر به پايان رسيده و در مرحله حروفچيني است، همچنین منوچهر آراسته در 104 صفحه رقعي این اثر را تصحيح کرده است.
لینک منبع خبر

2 thoughts to “«تحقیق‌الاوزان» از قاف مشهد به پيشخان كتابفروشي‌ها مي‌آيد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.