در وصف سالکان

( ‏وَ ‏مِنْ‏ ‏کَلامٍ‏ ‏لَهُ‏ ‏عَلَيْهِ‏ ‏السَّلامُ‏ ) يَحُثُّ فِيهِ أَصْحابَهُ عَلَى الْجِهادِ: وَ اللَّهُ مُسْتَأْدِيکُمْ شُکْرَهُ، وَ مُوَرِّثُکُمْ أَمْرَهُ، ….وَ مُمْهِلُکُمْ فِى مِضْمارٍ مَمْدُودٍ لَتَتَنازَعُواْ سَبَقَهُ، ‏فَشُدُّوا ‏عُقَدَ ‏الْمَازِرِ، وَ اطْوُوا فُضُولَ الْخَواصِرِ، ‏لا ‏تَجْتَمِعُ‏ ‏عَزِيمَةٌ ‏وَ ‏وَلِيمَةٌ، ‏ما ‏أَنْقَضَ‏ ‏النَّوْمَ‏ ‏لِعَزائِمِ‏ ‏الْيَوْمِ‏، وَ ‏أَمْحَى‏ ‏الظُّلَمَ‏ ‏لِتَذاکِيرِ ‏الْهِمَمِ‏. ( نهج البلاغه: خطبه، 211 .)
پوينده راه خدا، عقلش را زنده، و نفس خويش را کشته است، تا آنکه جسمش لاغر، و خشونت اخلاقش به نرمى گراييد، برقى پرنور براى او درخشيد، و راه را براى او درخشيد، و راه را براى او روشن کرد، و در راه راست او را کشاند، و از درى به در ديگر برد تا به در سلامت، و سراى جاودانه رساند، که دو پاى او در قرارگاه امن با آرامش تن، استوار شد، پاداش آن بود که دل را درست بکار گرفت، و پروردگار خويش را راضى کرد.

9 thoughts to “در وصف سالکان”

 1. پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند :
  خداي عزوجلّ مي فرمايد :هرگاه ياد من بر بنده ام غالب شود ، خواهش و خوشي او را در ياد خود قرار دهم و چون خواهش و خوشي او را در ياد خود قرار دهم عاشق من شود و من نيز عاشق او گردم و چون عاشق يكديگر شديم حجاب ميان خود و او را بردارم و عشق خود را بر جان او چيره گردانم ، چندان كه مانند مردم دچار سهو و غفلت نمي شود ، سخن اينان سخن پيامبران است. اينان به راستي قهرمانند.

  كنزالعمال ، جلد 1 صفحه 433 حديث 1872

 2. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :
  خدای عزوجلّ می فرماید : چون بنده ام مرا در نفس خويش ياد كند من نيز او را ياد مي كنم و اگر در جمعي مرا ياد كند ، من در جمعي بهتر از آن او را ياد مي نمايم و چون به اندازه يك وجب به سوي من آيد ، من به مقدار يك ذراع به او نزديك مي شوم و اگر به اندازه يك ذراع به من تقرّب بجويد ، من به اندازه وسعت گشودن هر دو دست به او نزديك مي شوم و هنگامي كه به سوي من گام بردارد من به سوي او مي شتابم.

  محجة البيضاء جلد 2 صفحه 267

 3. امير المؤمنين علي عليه السلام فرمودند :
  عبوديت بر پنج ركن استوار است :
  1. خالي ساختن شكم (از حرام)
  2. قرائت قرآن
  3. تهجّد و شب زنده داري
  4. زاري و راز و نياز با پروردگار هنگام صبح
  5. گريه از خوف خداوند

  مستدرك الوسائل جلد 2 صفحه 294

 4. امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند : پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :
  خداوند در شب معراج به او گفت : اي احمد آيا مي داني چگونه مي توان عابد حقيقي شد ؟ حضرت پاسخ دادند : نمي دانم. خداوند فرمود : هرگاه هفت صفت در انسان جمع شود :
  1. تقوايي كه او را از ارتكاب گناه باز دارد.
  2. سكوتي كه مانع از پرداختن به آنچه به او مربوط نيست ، گردد.
  3. ترسي كه هر روز بر اشك و حزن او بيفزايد.
  4. حيايي كه در خلوت و تنهايي پروا كند.
  5. خوردن مال حلال كه براي ادامه حيات ، محتاج آن است.
  6. دشمني دنيا ، كه من آن را دشمن دارم.
  7. دوستي با نيكان و صلحا ، از آن روي كه من آنها را دوست دارم.

  مستدرك الوسائل جلد 9 صفحه 19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.