دستورالعمل و شرايط انتخاب همسر

اما بدان که مرحوم سروقدی (ره) در مجموعه ای خطی که با عنوان «مجموعه یادگار» می باشد و نسخه ای از آن(تایپی) نزد راقم این سطور موجود است در خصوص انتخاب و گزینش همسر دستورالعمل ذیل را آورده اند که رعایت آن می تواند زندگی موفق همراه با خیر وبرکت برای زوجین داشته باشد:…
الف: هم كفو بودن: بهتر است نظری به فرمايشات پيامبر اکرم(ص) و ساير اوصياء گرامی ايشان نمود که چه مي فرمايند در انتخاب زن :امام صادق (ع) مي فرمايند : زن به منزله گردن بندی است که در گردن خود می بندی پس ببين که چگونه گردن بندی را برای خود انتخاب مي کنی و پيغمبر اکرم(ص) فرمود : دختر به کفو خود بدهيد و از کفو و مانند خود دختر بخواهيد و از برای نطفهٴ خود زنی را پيدا کنيد که شايسته آن باشد و زن زيباﺋﯽکه فرزند نياورد نخواهيد و دختران باکره بخواهيد که دهان آن ها خوشبو و رحم های ايشان خشک تر و پستان های ايشان پرشيرتر است و فرزند آورنده تر ، مگر نمي دانيد که من مباهات مي کنم. به بسياری شما در روز قيامت حتی به فرزندی که نا تمام از شکم افتاده باشد.
ب: شرايط روحي و جسمي: و از حضرت امير المومنين علی(ع) نقل شده که فرمود:بخواه زن گندم گون فراخ چشم سياه چشم، بزرگ سرين ميانه بالا، پس اگر نخواهيدش بيا مهرش را از من بگير .پيغمبر اکرم(ص) فرمود : چون به خواستگاری مي رويد گردنش را بو کنيد که خوشبو باشد و قوزک پايش پر گوشت باشد .
ج: رعايت ساعت وماه: حکيم عمر خيام نيشابوری مي گويد :
نيکی و بدی که نهاد بشر است شادیّ و غمی که در قضا وقدر است
با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل چرخ از تو هزار بار بيچاره تر است
منجمّين برای اوقات 28 منازل قمر در سير يک ماه تمام در هر خانه ای اثری نوشته اند که بايد در اين باب به کتب يا منجّم عالم عاملی رجوع کرد.

د:دقت در آثاروضعي منازل قمر: در بعضی از منازل قمر اثرهای نا مطبوعی برای ازدواج و اجرای صيغه عقد نقل شده برای رهائی از اثرات سوء آن ها بايد متوسّل شد بدادن صدقه در اوقات اجرای صيغه عقد تا از اثرات نامطلوب محفوظ بمانيم و آن چه را بزرگان نهی فرموده اند نبايد انجام داد چون آن ها به تمام مصالح انسان مطلّع مي باشند و در اوقات منحوسه خود آن بزرگواران هرگاه می خواستند اقدام بعملی نمايند اوّل صدقه مي دادند و بعد از انجام کار,اثر سوء مشاهده نمي¬شد.
هـ : آثار وامراض مربوط به كواكب: «بعضی امراض و آثار نامطبوعی که مربوط به کواکب و بروج و ساعات آن مي باشد:»امام ششم(ع) فرمودند : هر کس عقد يا زفاف (عروسی) کند و ماه در برج عقرب باشد عاقبت نيکو نبيند و هر که در تحت الشعاع (يعنی آخر ماه که ماه و خورشيد با هم طلوع و غروب مي کنند) عقد يا زفاف کند بداند فرزندی که منعقد شود پيش از تمام شدن ايّام حمل سقط مي شود .
و: امراضی که زمان در آن اثر دارد:امام صادق (ع) مي فرمايند : جماع مکن در اوّل ماه و وسط ماه و آخر ماه که باعث سقط فرزند خواهد شد (شب اوّل ماه مبارک رمضان جماع مستحب است.
و مستثنی از حديث فوق است) و اگر فرزندی در اوّل و وسط و آخر ماه به هم رسد جنون و ديوانگي يا صرع (غش) داشته باشد و فرمودند: نمی بينی کسی را که صرع می گيرد اکثر آن است که بچه اوّل و وسط و آخر ماه می باشد؟
و پيغمبر اکرم(ص) فرمود که: هر که جماع کند با زن خود در حال حیض اگر فرزندی به هم رسد مبتلا شود به مرض خوره (خوره مرضی است که دهان و دماغ و چشم را می خورد)يا پيسی ملامت نکند مگر خود را .
و امام ششم (ع) فرمود: دشمن ما اهل بيت کسی است که ولد زنا يا مادرش در حال حيض به او حامله شده باشد.
در اين زمينه دستورات بيشتری وجود دارد هر که مايل باشد به کتاب «حلية المتّقين مرحوم محمد تقی مجلسي» و يا سایر کتاب های مربوطه در احاديث اهلبيت عليهم السلام مراجعه نمايد.
عبد الله بسطام از امام صادق (ع) نقل نموده که بچّه ای که نطفه آن در اوّل ماه منعقد شود مخبّط يا مصروع مي باشد. (مخبّط به معنای ضعيف العقل است) .
هر زمان و طاﺋفه ای معالجعهٴ خاصّي داشته اند
بعضی از حکما قديم قبل از اسلام ، عقود (گره زدن) و نقوش (طلسمات) و عزاﺋم (ترکيب حروف به وضع خاص) و منتريات و امثال آن داشته اند و برای آن که منحصر به خودشان باشد مقيّد به اجازه نموده اند تا بدون اطلاع و امضاء آن ها کسانی اقدام به اعمال آن ها نتوانند و اين گونه مطالب عنوان دواﺋيّت دارد در امراض و هر کس که يک عملی را دارا بوده همان طريق را می توانسته معالجه نمايد و از عمل ديگری محروم بوده است و بعضی از اشخاص اعمال زيادی را دارا بوده و بيشتر امراض را معالجه می نموده و مردم عقيده خاصي نسبت به آن شخص پيدا نموده و بازار پيرو و مريدی از اين جا سر چشمه گرفته است و اين ربطی به تقوی و آدم خوبی بودن ندارد و کاسب است، ديده شده که مردی يهودی اين اجازه را بدست آورده و آن آثار از او بوجود می آمد و در اسلام اين گونه اعمال را بر آيات قرآنی و اسماء الله ترتيب داده و هر که تقوای او بيشتر باشد اثر عملش پر فاﺋده تر است و دسته ای هم می باشند که دارای تقوی و پرهيز کاری بطور واقع بوده و سر و کاری باين اعمال ندارد بمحض اراده و خواستن خود از خداوند متعال می توانند هر گونه مرضی را درمان و حاجتی را روا نمايند که محل شرح و بسط آن اين محل نمي باشد و اين طاﺋفه علمای عاملين واقعی می باشند نه مدعيان سر راه.
و چون بر خود لازم دانسته که آثار بعضی از آيات قرآنی و اسماء الهی را در محلّ مناسب برشته تحرير در آورم لذا در اين¬جا به پاره ای از آن ها اشاره مي گردد تا طالبين را راهنمايی باشد و اين فقير عاصی درگاه خداوندی را ازدعای خيرفراموش نفرمايند ومدعيّان بی خبر را بشناسند .
دستورالعمل خواستگاري موفق
گاهی اتفاق می افتد که آن که به خواستگاری رفته موفق با تمام عمل نمی شود و کار انجام پذير نيست، مشهور است که بخت بسته است، در اين مقام مناسب است فتح البختی برای مرد و فتح البختی برای دختر خانم نقل شود:
530 544 541 538
542 537 531 543
536 539 546 532
545 533 535 540
آن هاﺋﯽ که به خواستگاری می روند اگر اين آيه مبارکه را تلاوت فرمايند مقصودشان زودتر حاصل می شود:«.. رَبِّ إِنِّي لِما أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِيرٌ » .
عدد آيه 2153 است، اين مربع را
در ساعات سعد نوشته و داماد همراه
خود نگاه دارد انشاء الله مفيد است به
شرط اين که دعای ديگری از اشخاص مختلف
همراه نداشته باشد.

ادامه مباحث را پس از چاپ كتاب مجموعه يادگار مطالعه مي نماييد.ان شاالله.

8 thoughts to “دستورالعمل و شرايط انتخاب همسر”

 1. سلام خسته نباشید

  ببخشید نوشتید که ادامه مباحث در کتاب چاپ میشه، آیا کتا به چاپ رسیده یا خیر؟
  ممنون

  1. سلام خانم ضحا
   ان شا الله تعالی تا شهریور ماه «کتاب آن روز دو بار گریستم» و کتاب « ازدواج موافق فرزند صالح» در یک مجلد منتشر و از طریق همین سایت معرفی و اعلام خواهد شد

 2. سلام
  استاد فرمودین «کتاب آن روز دو بار گریستم» و کتاب « ازدواج موافق فرزند صالح» در یک مجلد منتشر میشه.
  اسم کتاب چیه؟
  منتشر شده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.