دکتر حسن مجد« مجد الاطباء-1356 -1263 خورشیدی »-طبس گلشن

mm
از پزشکان معاصر مرحوم مغفور شادروان میرزا حسن خان، فرزند حاجی ملا محمد/ معروف به امام/، فرزند حاج ملا محمد غنی، وی به سال 1263 خورشیدی در طبس گلشن از پدری باتقوا و مادری عفیف، دیده به جهان گشود، او در خاطرات خود، به فرزندان اظهار داشته؛ در زمان قتل ناصرالدین شاه 16 ساله بوده است .

او حدوداً در سن 18 سالگی،در حالی¬که برادر بزرگترش، مرحوم آقا شیخ محمد حسین شریعت«ره»(متوفی 1357 هـ ق) در طبس به عنوان پیشنماز اقامت داشت؛ به اتفاق برادرکوچکتر خود/ مرحوم شیخ ابراهیم مجتهد نجفی «ره» (متوفی 1395 هـ ق)/ جهت کسب تحصیلات علوم دینی، به مشهد مقدّس، مهاجرت نموده و در مدرسه ی سلیمان خان این شهر به عنوان طلبه، به مدت پنج سال، در محضر اساتید وقت تَلَمُّذ نمودند.
میرزا حسن خان، در این مدت، به زبان عربی مسلَّط شده و به یادگیری زبان فرانسه نیز علامه مند، می شود. اما در این زمان، فراگیری زبان بیگانه، نزد طلّاب علوم دینی، پسندیده نبود. وی در خاطرات خود به فرزندان گفته است : «در مدرسه ی سلیمان خان مشهد که بودم، کتاب های فرانسوی های مقیم مشهد را خریداری نموده بودم و شب های مهتابی هنگامی که همه ی طلبه ها می خوابیدند؛ آن ها را مطالعه می کردم و بعضی روزها و یا هرفرصتی را مغتنم شمرده؛ در کنار فرانسوی ها که در سطح شهر، راه می رفتند؛ قرار می گرفتم و به طوری که دیگر عابرین، متوجه نشوند؛ به صحبت های آنان گوش می دادم» و به دین ترتیب، به زبان فرانسه آشنا و مسلط می شوند.
پس از آن، مرحوم شیخ ابراهیم، به همراه یکی از خوانین متعهد طبس، برای ادامه ی تحصیل، عازم عتبات عالیات شده در نجف اشرف به ادامه ی تحصیل مبادرت ورزید و میرزا حسن خان، برای ادامه ی تحصیل، به تهران رفته؛ در دارالفنون به تحصیل علوم غیر دینی و نیز؛درخدمت پزشکان زُبده ی ایرانی و فرانسوی، به کسب تحصیل علوم پزشکی می پردازد.
مروری بر زندگینامه ی نوه ی مجد الاطباء ؛ امید مجد

nn
و اما از افتخارات خاندان مجد الاطباء همین بس ؛ علاوه بر این که همه ی فرزندان/ الحمد لله/ اهل علم و هنر و مفید به حال جامعه اند، یکی از نوه های مرحوم دکتر میرزا حسن خان مجد الاطباء؛آقاي اميد مجد فرزند باقر، مترجم منظوم قرآن كريم متوّلد سال 1350 است و در سال 1374، كارشناسي مهندسي پتروشيمي خود را از دانشگاه صنعتي اميركبير گرفته است.
وی در طول مدتی از خدمت سربازی ترجمه منظوم قرآن کریم را در سیصد روز و در هیجده هزار بیت به اتمام رسانده و بعد از خدمت سربازی براساس مصوبه ی خاص شورای عالی انقلاب فرهنگی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران شروع و به اتمام می رساند و سپس دکتری خود را در این زمینه اخذ نموده و هم اکنون به عنوان استاد ادبیات دانشگاه تهران مشغول فعالیت می باشد.
دکتر امید مجد ترجمه ی منظوم نهج البلاغه و نیز صحیفه ی سجادیه را به صورت بسیار شیوا به اتمام رسانده و به زیور طبع آراسته است.
در پيوست ترجمه منظوم قرآن، از آقاي محمّد مهدي فولادوند آمده است:
«آقاي مجد، با جاي پاي استاد طوس رفتن، كاري كرده اند كه مايه «اميد» و «مجد» ايشان شده و با انجام دادن اين مهم، آن هم در سن 25 سالگي، دست به اقدامي در خور تحسين زده اند كه بايد تشويق و تحريك«نسل جوان » در خواندن كتاب آسماني متجاوز از يك ميليارد مسلمان گردد. اين جانب براي ناظم گرامي اين اثر منظوم، توفيقي هرچه بيشتر از خداوند مسئلت مي دارم»
همچنين در ادامه اين پيوست، نوشته آقاي خرمشاهي نيز قيد شده است كه ايشان هم ترجمه آقاي مجد را پسنديده اند و نقطه جالب آن را رواني و سادگي و بي پيرايگي ابيات آن بيان كرده اند و بيشتر از اين كه از صافي نقد و نظر يكي از قرآن شناسان صاحب نظر معاصر (استاد محمّد مهدي فولادوند، مترجم قرآن كريم) هم گذشته است، ابراز رضايت كرده اند.
بزودی مجموعه ای با عنوان :« خاندان مجد الاطباء در طبس گلشن ، به روایت اسناد» منتشر می شود.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
مشهد مقدس رضوی
مهدی قربانی «انیس الکتاب»
زمستان 1393

5 thoughts to “دکتر حسن مجد« مجد الاطباء-1356 -1263 خورشیدی »-طبس گلشن”

 1. سلام اقای قربانی.روزتون بخیر
  ببخشید من ی سوال داشتم.سایتی هست به نام”سخن زنده”که دراون سایت فردی ناشناس ب صورت رایگان از قران ب سوال های مردم جواب میدن…من خودم سوالی پرسیدم که:کسی که دوسش دارم بخت الهی من هست یا نه…ک ایشون گفتن نه…هیچ اسم خودم یا طرف و مادرامون هم نپرسیدن…
  سوالم ازشما که تحقیقات و مطالعات زیادی داشتین اینه ک:واقعا میشه از قران فهمید این چیزارو؟؟چقدر میشه اعتماد کرد ب حرف ایشون؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید…

  1. سلام خانم هستی
   احتمالا ایشان استخاره کرده ؛ روش های متعددی برای بررسی هست هرکدام نتایج خود را دارد ؛ حداقل نشانه هایی را ارایه میدهد تا فرد بتواند تصمیم بگیرید بستگی به میزان ایمان و اعتقادات فرد دارد

 2. و ببخشید ی سوال دیگه…حق مشاوره ای که فرموردید باید پرداخت کنیم چقدره میشه بگید؟
  واینکه امکانش نیست درگاه پرداخت اینترنتی روی سایت بذارید؟؟اینجوری پرداخت خیلی راحت تر میشه…

  1. سلام خانم هستی
   در حال تغییرات وب سایت هستیم برای درگاه اینترنتی
   موضوع مورد نظر را ایمیل کنید – نوار بالای وب سایت – تماس با ما-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.