روستای وکیل آباد-طبس گلشن

روستای وکیل آباد- طبس گلشن


روستای وکیل آیاد، در فاصله سه کیلومتری جنوب روستای هودر، از توابع بخش دستگردان و عشق آباد طبس واقع شده ؛وبه «وکیل آباد شاهزاده عبدالله میرزا» نیز مشهور است و دارای آب لوله کشی، برق ، گاز و تلفن می‌باشد.


این روستا که بالغ بر یکصد هکتار زمین کشاورزی است،از یک رشته قنات بسیار قدیمی که آب آن لب شور، و میزان آبدهی آن در عکس دیده می شود ، اهالی آن به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند.

عمده محصولات روستای وکیل آباد شاهزاده عبدالله، گندم، جو، یونجه، ذرت، شلغم و دیگرسبزیجات است. علاوه برآن تعدادی گاو، گوسفند و انواع ماکیان(مرغ، بوقلمون) نیز نگهداری و پرورش داده می‌شود.

در این روستا قلعه ای کهن سال با قدمت دوره قاجار قرار دارد که شاهزاده عبدالله میرزا ، فرزند مبارک میرزا، و برادر خانم حاجی محمد باقرخان عماد الملک حاکم تون و طبس(متوفی ۱۳۱۱ هجری قمری) ، سکونت داشته و بنظر می رسد حدوداً قرن ۱۲ هجری قمری توسط حاجی خان وکیل احداث،و به «وکیل آباد» نام گذاری شده و بعداً بلحاظ سکونت شاهزاده عبدالله میرزا به «وکیل آباد شاهزاده عبدالله میرزا» معروف شده است.

این روستا در دهه ی ۱۳۵۰ توسط ورثه ی شاهزاده میرزا عبدالله خانم ها؛ عصمت ، عفت و سرور روح بخش فرزندان شه پور ، براساس سند قطعی و رسمی فروخته شده است.
علاقه مندان به اطلاعات بیشتر به کتاب‌های: تون و طبس در اواخر قاجار «شلغم شوروا- روزنامه سفر- سفرنامه طبس تا مکه – شاهزادگان قاجار در طبس ؛که توسط انتشارات قاف مشهدالرضا (ع) » چاپ و منتشر شده است مراجعه نمایند.
و یا با آیدی تلگرام ANISGH@ ارتباط برقرار کنند.
مهدی قربانی«انیس الکتاب»
آذرماه ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.