علت حذف «آیت‌الله‌ العظمی» از سایت آقای سیستانی

نگارنده این سطورمهدی قربانی برای روشن شدن اذهان علاقه مندان در باره ی گزارش ذیل می گوید: سالها قبل هنگامی که در محضر….

استاد فنون عرب و ادب حضرت حجت السلام و المسلین حاج آقای حجت هاشمی خراسانی حفظه الله – زانو زده و بیانات گهر بار ایشان را تلمذ می کردم در مبحثی به یاد ماندنی واژه ی «آیت الله» را شرح دادند که به همه ی آن چه در زمین و آسمان است اطلاق می شود لذا آن چه حقیر مطالعه و تحقیق و یا تلمذ کرده و یا از متون ادبی و… استنباط کرده ام را شرح می دهم. واما واژه ی « عظمی» – اگر از ما بپرسند در این شهر یا کشور یا جهان بلندترین قله یا مکان مرتفع کدام است ؟قطعاً پس از مطالعه و بررسی مکان یا قله و …که حتی یک سانتیمتر بلند تر از دیگری باشد را معرفی می کنیم که آن جا نسبت به جاهای دیگر «عظمی » محسوب می شود.برای مراتب علمی و فقهی اشخاص هم همین امر صادق است.
شاید این سئوال مطرح شود که آیا اساساً خداوند شخص یا اشخاص «عظمی» که همان انسان کامل باشد را تا کنون خلق کرده است ؟
در پاسخ به این سئوال باید گفت: حق تعالی تمام انبیاء الهی را کامل خلق کرده و تنها انسانهای «عظمی» بوده اندو پس آز انها چهارده معصوم پاک و مطهر صلوات الله علیهم اجمعین را آفرید که از مصادیق آشکار و بیّن انسانهای کامل مطلق هستند. بعد از آنان آن چه به مراتب علمی و فقهی رسیده اند اعم از صحابه ی کبار مانند کمیل و سلمان و ابی ذر و…،گرچه در زمره ی انسانهای کامل هستند اما نسبت به انبیاء الهی و ائمه ی اطهار علیهم السلام – انسان کامل نسبی محسوب می شوند و واژه «عظمی» به آنها اطلاق نمی شود- همین امر موجب گردیده تا مسئولان سایت اقای سیستانی شرحی در باره ی علت حذف واژه ی « آیت الله العظمی» را بشرح ذیل منتشر نمایند:
این موضوع مساله اخلاقی و عرفانی است که شخصیتی که دست به چنین کاری می‌زند خود را متواضع می‌کند و آیت‌الله سیستانی نیز به همین انگیزه این اقدام را انجام دادند.
به گزارش شيعه آنلاين، یک استاد حوزه گفت: اقدام آقای سیدعلی سیستانی در حذف عنوان «آیت‌الله‌ العظمی» از وب سایتشان درسی است به دیگران که وجه حسنه‌ دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تغییر عنوان «آیت‌الله‌ العظمی سیستانی» به «حضرت آقا سیدعلی حسینی سیستانی» بر روی وب سایت وی، اظهار کرد: این اقدام آیت‌الله سیستانی یک مساله اخلاقی و تواضعی است که برخی بزرگان مانند آیت‌الله بهجت نیز دست به چنین اقدامی زده‌اند.

وی افزود: آیت‌الله بهجت اجازه ندادند که پشت رساله ایشان آیت‌الله بنویسند و ایشان نوشتند «العبد محمدتقی بهجت» و بر سر مزار ایشان در حرم حضرت معصومه (س) نیز همین عنوان نوشته شده است.

این استاد حوزه ادامه داد: این موضوع مساله اخلاقی و عرفانی است که شخصیتی که دست به چنین کاری می‌زند خود را متواضع می‌کند و آیت‌الله سیستانی نیز به همین انگیزه این اقدام را انجام دادند.

غرویان با انتقاد از تلاش برخی برای استفاده القاب و عناوینی در مورد آنها، گفت: واقعیت این است که در جامعه ما عناوین، آثاری دارد هر چند که این القاب و عناوین اعتباری هستند اما آثار حقیقی نیز دارند و تفاوت ایجاد می‌کنند. عناوین دانشگاهی مانند استاد و دکتر نیز از این گزند مصون نیستند. جایی کسی مدارج علمی بسیاری طی کرده و مستحق عنوان دکتری یا آیت‌اللهی است، اما چنین عناوینی را به او اطلاق نکرده و از او دریغ می‌کنند که این نیز جفا و غلط است.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر برخی نیز القاب بسیاری برای خود می‌نویسند یا به اطرافیان خود می‌گویند که این القاب را تکرار کنند تا میان دیگران نیز جا بیفتد که از این افرادِ سوء استفاده‌کنندهِ نیز زیاد داریم. در مطبوعات ما نیز متاسفانه این مساله رعایت نمی‌شود و القابی به برخی افراد اطلاق می‌شود که استحقاق آن را ندارند یا برعکس از کسانی که مستحق القابی هستند این القاب و عناوین را دریغ می‌کنند. حجت‌الاسلام را آیت‌الله می‌نویسند و آیت‌الله را حجت‌الاسلام. ما در این موضوع ضابطه و قانون مشخصی نداریم یا اگر باشد نیز رعایت نمی‌شود.

این استاد حوزه ادامه داد: کسانی که به دنبال عناوین هستند نقص، کمبود و خلائی دارند که می‌خواهند با این عناوین این خلاءها را پر کنند، اما واقعیت با این عناوین عوض نمی‌شود. کسی که اطلاعاتش در حد اجتهاد نیست با صدها عنوان نمی‌تواند قوه اجتهاد پیدا کند و کسی که مجتهد است اگر عناوین شایسته او را نگویند نیز از معلومات آن فرد کم نمی‌شود. انسان اگر به نفس خود مراجعه کند واقعیت خودش را می‌بیند..
http://www.shia-online.ir/article.asp?id=3579

2 thoughts to “علت حذف «آیت‌الله‌ العظمی» از سایت آقای سیستانی”

  1. احسنت مطالب جالبی بود ای کاش ما هم وقتی القابی همچون : مهندس؛ حاج آقا ؛ استاد؛ و….به ما نسبت می دهند درصورتی که آن لقب به ما تعلق نداشته باشد چه عکس العملی خواهیم داشت.

    خداوند طعم تواضع را به همه ما بچشاند.

    1. ممنون از توجه حضرتعالی :البته تاکید کرده اند وقتی کسی حج واجب را انجام داد حتما او را حاج آقا خطاب کنید و اما استاد هرکس بتواند کلمه ای به دیگری بیاموزد مربی و استاد آن فرد محسوب میشود،و هرکس علم هندسه را بیاموزد مهندس است، مبحث این واژه ها در صورتی که فرد واجد شرایط باشد و او را خطاب کند خیلی به تواضع ربط ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.