علل تأخیر در استجابت دعا

و اما از آن جایی که تا کنون بسیاری از کاربران از طریق ایمیل و تلگرام و…بعضاً از عدم استجابت دعاهایشان اظهار گلایه داشتند و بدنیال عوامل وعلل عدم استجابت دعا و یا تأخیر در برآورده شدن دعاهای خود هستند، ما رابرآن داشت تا در این باره به احادیثی چند اشاره کینم: …

۱) الإمامُ علیٌّ علیه السلام: لا یُقَنِّطَنَّکَ إبطاءُ إجابتِهِ فإنَّ العطیَّهَ على قَدْرِ النِّیَّهِ، وربّما اُخِّرَتْ عنکَ الإجابهُ لِیَکونَ ذلکَ أعظَمَ لِأجرِ السائلِ وأجزَلَ لِعَطاءِ الآمِلِ ، وربّما سألتَ الشیءَ فلم تُؤْتاهُ واُوتیتَ خیرا مِنهُ عاجِلاً أو آجِلاً ، أو صُرِفَ عنکَ لِما هُوَ خیرٌ لکَ ، فَلَرُبَّ أمرٍ قد طَلِبْتَهُ وفیهِ هلاکُ دینِکَ لو اُوتیتَهُ (١۵). کشف المحجّه : ٢٢٨.

امام على علیه السلام: تأخیر در اجابت دعا تو را نومید نگرداند؛ زیرا که بخشش (خداوند) بسته به نیّت تو است؛ چه بسا که در برآوردن خواهشت تأخیر شود ، تا بدین وسیله خواهنده را پاداش بزرگتر و امیدوار (به بخشش الهى) را بخشش بیشتر دهد؛ بسا باشد که چیزى بخواهى و به تو داده نشود، امّا دیر یا زود بهتر از آن به تو داده شود، یا براى خیر و مصلحت تو از تو دریغ شده است. و بسا خواسته اى که اگر برآورده شود موجب نابودى و تباهى دین تو گردد.

۲) الإمامُ الصّادقُ علیه السلام: قالَ اللّه ُ تعالى: وعِزَّتی وجلالی وعَظَمَتی وبَهائی، إنّی لَأَحمِی وَلیّی أن اُعطِیَهُ فی دارِ الدنیا شیئا یشغَلُهُ عن ذِکری حتّى یَدعُوَنی فأسمَعَ صوتَهُ ، و إنّی لَأُعطی الکافرَ مُنیَتَهُ حتّى لا یَدعُوَنی فَأسمَعَ صوتَهُ بُغضا لَهُ (-التمحیص : ٣٣ / ١٧.)
امام صادق علیه السلام: خـداوند مـتعال فـرموده اسـت: به عزّت و جلال و عظمت و شکوهم سوگند که من دریغم مى آید در دنیا به دوست خود چیزى دهم که او را از یاد من غافل کند؛ زیرا مى خواهم مرا بخواند تا صدایش را بشنوم. و کافر را به آرزویش مى رسانم؛ زیرا از او نفرت دارم و نمى خواهم مرا بخواند و صدایش را بشنوم.

2 thoughts to “علل تأخیر در استجابت دعا”

  1. سلام حاج اقا واسه شفای امراض چه دستور العملی مجرب دارید خواهش می کنم بگین مخصوصا برای سفیدن زود مو من بیست و دوسالم است کمک کنید

    1. سلام حسن آقا
      این گونه موارد اگر تمایل داشته باشید میتوانید ایمیل بزنید – نوار بالیا سایت – تماس باکارشناس-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.