علم حروف از نگاه علامه حسن حسن زاده آملی


آقایانی که تفسیر انفسی بر قرآن نوشتند باید دانست که آنان به این علم عجیب عنایت دارند …. علم حروف خود عالمی است که اصلا ً حروف را فرمودند امم این سلسله بسیاری از رمزو رازهای قرآن را بر اساس این دانش شریف بیان می کنند . خدای رحمت کند استاد مرحوم شعرانی را که می فرمود : آقا اینها دیوانه که نبودند شیخ بهایی ؛میرداماد مرحوم دهدار ؛ صاحب مفاتیح المغالیق و بسیاری دیگر از دانشمندان را بنگرید که در آثار خود چقدر در ارتباط با علم حروف بحث و گفتار دارند و جناب سید حیدر آملی در تفسیر خود که تفسیر انفسی است بسیار به علم حروف عنایت دارند.
عدد چهل، یا علم حروف توسط جبرئیل علیه السلام
به عنوان نمونه روایتی را در باره حروف به عرض می رسانم: امام حسن علیه السلام در زمان طفولیت تب شدیدی کرده بود بعد جناب سیده نساء عالمین ایشان را خدمت پیامبر اکرم(ص) آورد جبرئیل نازل شد و فرمود: کاسه ای آب بیاورید و چهل بار سوره حمد را بر آن بخوانید . آن گاه آب را بر حضرت ریختند حضرت از آن تب نجات پیدا کرد و شفا یافت . و جبرئیل فرمود: « إنّ الله لم ینزل علیک سورة من القرآن إلاّ و فیها فاء و کل فاء من آفة ما خلا الحمد فإنّه لیس فیه فاء » در هر سوره ای فاء وارد شده به جز سوره حمد که در آن حرف فاء نیامده است . این جا اگر کسی بخواهد حرف بزند خیلی حرف پیش می آید . و همینطور در کتاب شریف کافی و نیز بحار الانوار در تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم فرمایشی از امام صادق علیه السلام آوردند که حضرت فرموده : « الباء بهاء الله و السین سناء الله و المیم مجد الله ».
و جناب طبرسی در مجمع البیان نقل کرده اند که پیامبر اکرم(ص) فرمود: « من اراد أن ینجیه الله عن الزبانیه التسعة عشر فلیقرأ بسم الله الرحمن الرحیم فانّه تسعة عشر حرفاً لیجعل الله کل حرف جُنّة من واحد منهم » (هر کسی اراده کند که خدا او را از زبانیه نوزده گانه آتش نجات دهد پس بخواند بسم الله الرحمن الرحیم همانا بسم الله الرحمن الرحیم نوزده حرف دارد که خداوند هر حرفی از آن را سپری قرار می دهد در مقابل هر یک از زبانیه آتش.) . می باید در این روایت تأمل کرد که این حروف بسم الله چیست که هر یک سپری می شوند برای جلوگیری از آتش آن هم از زبانیه آتش . از این گونه روایات بسیار است که ما در کتاب عیون مسائل نفس آوردیم. (برگرفته ازکتاب گفتگو با علامه حسن زاده آملی صفحه 281)

2 thoughts to “علم حروف از نگاه علامه حسن حسن زاده آملی”

  1. سلام وقت بخیر ،آیا هر کسی از علم اعداد مطلع هست ؟ برای من خواستگاری آمده و مادرم از روی نگرانی و خیر خواهی و جمع شدن خیالش اسم من و فرد خواستگار رو به کسی که ادعا کرده از علم اعداد آگاه هست داده ،و اون فرد گفته که اسم این دو با هم جور نیست و اسم دختر باید عوض شود چون برایش بد یمنی می آورد ،بعد از کلی تحقیق متوجه شدم علامه حسن زاده از این علم مطلع هستند خواستم اگر امکانش هست جواب سوالم را بدهید و من از این بلاتکلیفی نجات پیدا کنم ،ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.