قبر و صور انسان در آخرت

استاد عالیقدر حضرت علامه بزرگوار حسن حسن زاده آملی در نکته 322 کتاب هزار و یک نکته آورده اند :وزان قبر، وزان انسان است به این معنی که انسان در این نشاء یک نوع است و آن را افراد متشابه ،…. ولی در آن نشاء جنسی است که در تحت آن انواع متخالفه است ، چه این که ماکات نفسانی را صوری مناسب آن ملکات است و حدیث براء بن عازب در سئوال معاذ بن جبل معنی کریمه :« يَوْمَ يُنْفَخُ فِي الصُّورِ فَتَأْتُونَ أَفْواجاً –نباء :18» که در کتب تفسیر چون مجمع البیان امین الاسلام طبرسی و کشاف علامه زمخشری و غیرهما مروی است ، نص در این مطلب است و قبر را نیز در این نشاء افراد متشابه است و در آن نشاء قبری روضه من ریاض الجنه ، وقبری حفرخ من الحفره النیران است چنان که امام سجاد علیه السلام چون کریمه :«… وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى يَوْمِ يُبْعَثُونَ – مومنون : 100» را تلاوت کرد فرمود: برزخ قبر است و القبر اما روضه من ریاض الجنه او حفره من حفر النیران و هم چنین از امیر المومنین علیه السلام روایت شده به صفحات(151،152، ج 3) بحار الانور طبع کمپانی رجوع شود.
الإمامُ زينُ العابدينَ عليه السلام ـ فى قولهِ تعالي : «و مِن ورائهم بَرْزَخٌ إِلَي يَوْمِ يُبْعَثُونَ» ـ : هو القَبرُ ، وإنَّ لَهُم فيهِ لَمَعيشَةً ضَنْكا . واللّه ِ ، إنّ القَبرَ لَرَوضَةٌ مِن رِياضِ الجنّةِ ، أو حُفْرةٌ مِن حُفَرِ النّارِ . (ميزان الحكمه :ج1، صفحه 538 حدیث1794 )

2 thoughts to “قبر و صور انسان در آخرت”

  1. سپاس از توجه حضرتعالی به موضوعات وب سایت ، متن ارسالی شما ترجمه شد اما ارتباط آن با موضوع و خواسته حضرتعالی مفهوم نبود، بهتر است دیدگاه خود را واضح تر و حتیالمقدور فارسی ارسال نمایید. باتشکر: مهدی قربانی انیس الکتاب 21 3 /1392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.