قصیده ای در بیان واقعه خور بیابانک/ به قلم علی المنشی الدیهشکی الطبسی

قصیده ای در بیان واقعه خور بیابانک/1337 هـ ق/
در راستای تحقیق و پژوهش در باره تاریخ طبس گلشن، طی پنج سال گذشته، هفت عنوان کتاب خطی منحصر بفرد که بالغ بر دو هزارو پانصد صفحه است کردآوری کرده ایم، این مجموعه تاریخ دوره ی قاجار را حکایت می کند وتا کنون در هیچ کتابخانه ای فهرست نشده است، لذا آن ها را شناسایی و از آنان نسخه ی عکسی نیز تهیه نمودیم .
a1

a2

اخیراً کتابی را مطالعه نموده با عنوان « جندق و قومس در اواخر دوره قاجار» نویسنده آن مرحوم میرزا اسماعیل هنر، با تصحیح عبدالکریم حکمت یغمایی، این اثر توسط نشر تاریخ ایران در سال 1363 منتشر شده و فرازهایی از تاریخ طبس را نیز بازگو می کند.
در صفحه 132 کتاب چنین آورده است : « شاعری به نام « علی دیهوکی طبسی» در باره نبرد سالار ارفع (رئیس قوای دولتی) با رمضان خان باصری قصیده ای در سیصد بیت دارد و به لحاظ تاریخی ابیاتی از آن در این جا نقل می شود.»
توضیح این که واقعه ی خور بیابانک در سال 1337 هجری قمری رخ داده است ، در این سال این منطقه توسط یکی از یاغیان مشهور بنام رمضان خان باصری محاصره و او به قتل و غارت اموال مردم پرداخته است، که به حکم والی خراسان، سپاه طبس برای سرکوب این شرور راهزن و یاغی بی رحم به منطقه اعزام شده اند.
آری ! برای شناسایی/ علی دیهوکی طبسی /آن چه تحقیق کردم و از دوستان فرهنگ دوست در طبس یاری طلبیدم اطلاعاتی به دست نیاوردم ، لذا دیماه 1394 خورشیدی برای به دست آوردن نسخه ای از این قصیده به خور بیابانک سفر نموده و با آقای عبد الکریم حکت یغمایی دیدار کرده و ایشان با حُسن خلق و باکمال میل تصویری از تمام قصیده را بصورت کامل در اختیارم قرار دادند که صفحه اول و آخر آن را این جا آورده ایم.
نکته قابل توجه این که در صفحه پایانی قصیده نوشته شده «راقمه و ناظمه /علی المنشی الدیهشکی الطبسی» که مشخص شد همان میرزا محمد علی منشی باشی طبسی است، و آقای حکمت یغمایی، قرائت صحیح و درستی از اسم نویسنده قصیده نداشته اند و مراتب را با تلگرام به ایشان اطلاع دادم.
بدین ترتیب یکی دیگر از آثار منشی باشی طبسی کشف و احیا شد و بزودی آن را تصحیح و منتشر خواهم نمود.

4 thoughts to “قصیده ای در بیان واقعه خور بیابانک/ به قلم علی المنشی الدیهشکی الطبسی”

 1. سلام استاد
  ببخشید در ایامی که قمر در عقرب هست مهمان دعوت کنیم احتمال داره مشکلی یا اختلافی پیش بیاد ؟

  1. سلام خانم مریم
   خیر ؛ شما میتوانید در آن روز وقتی می خواهید میهمان دعوت کنید ؛ اسپند دود کنید و چهار قل بخوانید تا هرگونه موردی که فکر می کنید برطرف شود

  1. سلام آقا سجاد عزیز
   نوار بالای سایت – تماس باما – را بخوانید
   آدرس و کد پستی بذارید – کتاب را برایتان ارسال می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.