مجتهدین نابغه

دهه سوم آذرماه 1392 فرصتی پیش آمد تا به منظور پاره ای از تحقیقات و مطالعات به قم مقدسه مسافرت کنم ،….هر بار که به زیارت می رفتم،قبور مجتهدین و عارفان بالله را نیززیارت می کردم، و نیزشرح مختصر آنان که بر مزار آنان بود مورد مطالعه قرار می دادم و بعضاً برای اطلاعات بیشتربه منابع مختلف نیز رجوع کردم، وشرح حال بسیاری ازمجتهدین و علمای ماضی و معاصر را مورد مطالعه قرار دادم، در بین آنان یک وجه اشتراک به چشم می خورد، آن هم نبوغ و بلوغ فکری است که موجب گردیده برخی از آنان در شرایط دشواری که از سوی خلفا و حکام وقت برای تحصیل علم بوجود می آمده، اما موفق شده اند در سنین جوانانی و بعضاً کمتر از سی سالگی به درجه ی اجتهاد برسند،اگر ما از شیخ مفید و شیخ طوسی و سید مرتضی و سید رضی، کلینی و شیخ صدوق و…،بگذریم و عصر حاضررا مرور کنیم می بینیم با چهره های آشنایی برخورد می کنیم که شاید کمتر کسی به معرفی این موضوع پرداخته باشد، نمونه ای از مجتهدین نابغه که در سنین کمتر از سی سالگی به اجتهاد رسیده اندعبارتند از :
1) عارف بالله حضرت آیت الله حاج شیخ محمد تقی بهجت (ره)
2) حضرت آیت الله حاج شیخ حسین وحید خراسانی دام عزه العالی
3) حضرت آیت الله سید علی خامنه ای مد ظلله العالی .
4) حضرت آیت الله بروجردی (ره)
5) حضرت¬آیت¬الله سیدابوالحسن اصفهانی (ره)
6) حضرت آیت الله بهاء الدینی (ره)
7) و….
بدینوسیله از کلیه بازدید کنندگان درخواست میشود در این خصوص نکته نظرات واطلاعات تکمیلی را ارائه نمایند.

15 thoughts to “مجتهدین نابغه”

 1. باسلام خمت شما امیدوارم همیشه سربلندوموفق باشیدباشید.من خواهری 16سله دارم که رابطه اش بامن خوب نیست خیلی خیلی
  دوست دارم باهم صمیمی باشیم ولی اواخلاق تندی داردازشماخواهش میکنم که اگرمیشودذکریادعایی مجرب برای خوب شدن رابطه ی مابفرماییدباتشکرازشما.

  1. باسلام – خانم زهرا
   سوره مزمل را با گلاب و زعفران در ظرف چینی یا شیشه ای بنویسید و بشویید و باآن آب شربت تهیه کنید هرکس بخورد محبت ایجاد میشود.البته باید گفت یک بار که آن آب را تهیه نمودید با مقداری زیاد آب می توانید مخلوط کنید همان خاصیت را دارد اگر به بتوانید به مدت چهل روز همه اعضا از آن آب یا شربت بنوشند بهتر است

 2. ازراهنمایی شماممنونم .سلام من راهم به آقابرسانید.واقعاازاینکه سایت شماهست خوشحالم ازخدابرای شما سلامتی وموفقیت طلب میکنم.

 3. باسلام اگرمیشوددرباره ی روش نوشتن سوره هم توضیح بدهیدچون من امتحان کردم ولی نمی دانم باچه وسیله ای بنویسم که اثرآن معلوم باشداصلا حتما بایداثر آن معلوم باشد؟ممنون میشوم اگرمن را راهنمایی کنید.

  1. خانم زهرا
   مقدرای گلاب و زعفران را حل و وبا نوک قلم نی باریک بنویسید لازم نیست دیده شود صحیح بنویسید خوب است

 4. *باسلام اگرمیشوددرباره ی روش نوشتن سوره هم توضیح بدهیدچون من امتحان کردم ولی نمی دانم باچه وسیله ای بنویسم که اثرآن معلوم باشداصلا حتما بایداثر آن معلوم باشد؟ممنون میشوم اگرمن را راهنمایی کنید.

  1. خانم زهرا
   مقدرای گلاب و زعفران را حل و وبا نوک قلم نی باریک بنویسید لازم نیست دیده شود صحیح بنویسید خوب است

 5. سلام
  من فکر میکنم گذشته پدر و مادر، نان حلال، … در کسب این فیوضات تأثیر قابل توجهی دارند.
  راه رسیدن به این درجه از بلوغ فکری چیست؟ فقط موهبت الهی است ؟! یعنی برای ما امکان رشد فکری و رسیدن به درجه ای ناچیز از نبوغ فکری وجود ندارد ؟من شخصاً در خیلی از رویدادهای زندگی خود توان تدبیر و عملکرد سنجیده ندارم و با گذشت زمان به عدم درایت خودم پی میبرم!!

  1. خانم اعظم
   سلام ودرود برشما
   شما از توانایی ها و استعداد های زیادی برخوردار هستید خودتان را دست کم نگیریدکه کفران نعمت می کنیدبیش از این از توانمندی شما نمی توان بگویم- موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.