مروری بر زندگینامه ی حضرت آیت الله شیخ محمد ضا رحمانی خلیلی

مروری بر زندگینامه‌ی حضرت آیت‌الله شیخ محمدرضا رحمانی خلیلی (1383 -1295 خورشیدی)


آیت الله شیخ محمد رضا رحمانی خلیلی، فرزند: خلف صالح شیخ احمدخلیل، در خانواده‌ی علم و تقوا، در هفتم مهرماه سال 1295 خورشید در خلیل محله [خلیل شهر فعلی] بهشهر مازندران دیده به جهان هستی نهاد.

وی تحصیلات خود را از مکتب خانه‌های قدیم، و با فراگیری قرآن و خط، آغاز نمود. سپس وارد حوزه‌ی علمیه کوهستان بهشهر شد و نزد مرحوم آیت الله کوهستانی، مقدمات و شرح لمعه را به پایان رسانید.

آنگاه برای ادامه‌ی تحصیل به بلده‌ی طیبه‌ی قم عزیمت نموده و از محضر پر فیض علمایی همچون آیت الله العظمی حجت (ره)، آیت الله العظمی بروجردی (ره)، امام خمینی (ره) و آیت الله العظمی گلپایگانی کسب علم فقه و اصول نمود.

او در سال 1345 شمسی به نمایندگی از طرف آیت الله سیّد محمد رضا گلپایگانی به شهر گرگان اعزام گردیده و در مدرسه‌ی علمیه عمادّیه به تدریس علوم دینی اشتغال ورزید.

این مدرس نستوه از طرف آیت‌الله سیّد سجاد علوی گرگانی و آیت‌الله سیّد محمدرضا میبدی یزدی به‌عنوان عالم طراز اول شهر معرفی و اجازاتی دریافت نموده و تا پایان عمر خالصانه به ارائه خدمات دینی و فرهنگی پرداخت.

تقریرات دروس خارج فقه و اصول، دست‌نوشته‌ها و اجازات وی که از سوی آیات عظام دریافته بود، در جریان حوادث بعد از فوت و نقل انتقال از گرگان به بهشیر به سرنوشت نامعلومی دچار و مفقود گردید.

سرانجام پس از یک دوره بیماری در تیرماه سال 1383 خورشیدی در گرگان دار فانی را وداع گفت و پیکر مطهرش پس از تغسیل و تکفین و تشییع به زادگاهش خلیل شهر منتقل و در مقبره‌ی آیات اخوان رحمانی خلیلی به خاک سپرده شد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

آنچه گذشت؛ مصاحبه‌ی نگارنده‌ی این سطور؛ با فرزند ارشد مرحوم، حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ احمد رحمانی خلیلی، ساکن مشهد مقدس، امام جماعت مسجد هجرت، خادم دین و نظام مقدس جمهوری اسلامی است. والله مستعان.

مهدی قربانی «انیس الکتاب»

20 فروردین ماه 1396 خورشیدی

One thought to “مروری بر زندگینامه ی حضرت آیت الله شیخ محمد ضا رحمانی خلیلی”

  1. سلام خانم مریم
    این گونه موارد را از طریق نوار بالای سایت – تماس باکارشناس- مطرح و شماره تلگرام بذارید تا هماهنگ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.