مهندسی نام و معرفی کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام

نگارنده ی این سطور مهدی قربانی در پاسخ به گزارش«شيعه نيوز» که در پی آمده است می گوید :…
پیشنه ی سازمان ثبت احوال کشور ، نشان می دهد که این سازمان فرهنگ نام گذاری قریب به سال حاکم بر این سازمان را به ارث برده و تغییرات آنی و فوری به آسانی میسر نیست. لذا در راستای پالایش نام ها واطلاع رسانی و آگاهی دادن والدین در باره ی آثار وضعی انتخاب نام نیک تلاش فراوانی انجام داده است و پس از انتشار کتاب «فرهنگ نام و نام گزینی» و فعال کردن سایت خود در فضای مجازی به راهکارهای مهندسی نام پرداخته و با
حمایت از انتشار کتاب «فرهنگ نام و اسماء هم نام» با مقدمه ی ریاست این سازمان عزم و اراده ی قاطع خود را در این خصوص نشان داده است.
شایان ذکر است این کتاب طی سال های 1390 و 1391 سه نوبت از رسانه ی ملی، شبکه قرآن، برنامه خانه ی محبت، توسط کارشناس برنامه خانم دکتر نفیسه ی فیاض بخش بعنوان کتابی منحصر مورد شرح و توضیح و معرفی قرار گرفته است .
این کتاب که با استقبال خانواده ها واقع شده در آستانه ی چاپ ششم است و خوانندگان آن از داخل و خارج کشور خواستار این اثر می باشند.
متعاقب چاپ این اثر کتابی تلخیص شده از با عنوان «فرهنگ منتخب نام های ایرانی و اسلامی» نیز منتشر شده است
برای اطلاعات بیشتر به وب سایت www.mahdighorbani.net مراجعه و مقدمه کتاب و… را مطالعه فرمایید.
نامهای عجیب غریبی که ثبت احوال پیشنهاد میکند!
سایت سازمان ثبت احوال کشور لیست بلند بالایی از اسامی دختر و پسر تهیه کرده تا به نوعی فرآیند انتخاب نام را برای والدین آسان‌تر کند.
SHIA-NEWS شيعه نيوز: به گزارش «شيعه نيوز» به نقل از برنا ، هر پدر و مادری دوست دارد تا فرزندش نامی نیک داشته باشد و شاید به همین دلیل است که بسیاری از والدین در انتخاب نام نیکو حساسیت زیادی به خرج می‌دهند و روزها و ماه‌ها برای انتخاب نام مناسب وقت صرف می‌کنند.

اما جدا از داشتن نام نیک،برخی از والدین بر کمیاب بودن نام هم تاکید دارند و ترجیح می‌دهند تا نامی انتخاب کنند که فراوانی کمتری داشته باشد.شاید اسامی عجیب و غریبی که گاهی به گوش می‌رسد حاصل همین حساسیت والدین در نامگذاری فرزندشان باشد.

بنا بر اين گزارش سایت سازمان ثبت احوال کشور لیست بلند بالایی از اسامی دختر و پسر تهیه کرده تا به نوعی فرآیند انتخاب نام را برای والدین آسان‌تر کند.

جالب این جا است که وقتی از مسوول مربوطه سازمان درباره اسامی موجود در سایت می‌پرسی می‌‌گوید: اگر هرکدام از اسامی موجود در سایت توسط والدین انتخاب شوند از نظر ثبت در شناسنامه مشکلی ندارند و والدین با مراجعه به هر کدام از شعب ثبت احوال به راحتی می‌توانند برای صدور شناسنامه اقدام کنند. با این حال در میان نام‌های موجود در سایت ثبت احوال هم هنوز اسامی عجیب و غریب به چشم می‌خورند!

در میان اسامی دختران نام “ژابیز” به چشم می‌خورد که نامی گیاهی از شاخه بومادران است و 69 نفر هم فراوانی دارد و همچنین زیتون و زیتونه به ترتیب با فراوانی 3789 و 46 نفر، “ساتگین” به معنای پیاله بزرگ با فراوانی 22 نفر؛ “سان‌آی” به معنی مانندماه با فراوانی 91 نفر، “راژانه” به معنی رازیانه با فراوانی 6 نفر، “شیلر” به معنای نام منطقه ای در شمال شرقی عراق با فراوانی 384 نفر، “سَدِن” به معنی خدمت کردن به کعبه با فراوانی 7 نفر، “رفیدا” به معنی نام زنی در داستان ویس و رامین با فراوانی 7 نفر،و اسامی “ورقا”؛ “وترا”، “وردگل”؛”مامکان”، “مانوشک”، “مرصع”،” َمرام”، “ماهنی”، “ماگنولیا” و … از دیگر اسامی عجیب دختران هستند.

درمیان اسامی پسران نیز اسامی “ثوبان” به معنی بازگشتن پس از رفتن با فراوانی 24 نفر، “باستان” به معنای کهن و پیر با فراوانی 20 نفر، باوند به معنای نام پسر شاپور و نام سلسله ای از امرای محلی مازندران با فراوانی 24 نفر، “بشوتن” نامی اوستایی با فراوانی 1 نفر، “بهستون” به معنای پسر بطرک وشمگیر با فراوانی 3 نفر، “شاهندل” به معنای دارای دل صالح با فراوانی 2 نفر، “شاونگ” به معنای نام یکی از پادشاهان کوشانی با فراوانی 3 نفر، “رستانس” به معنای نام پسر داریوش دوم با فراوانی 1 نفر و “استوان” به معنای استوار با فراوانی 1 نفر به چشم می‌خورند.

اسامی “آرسامن”، “نشواد”، “لون”، “کیاکسار”، “کیور”، “کهرم”، “فرواک” از دیگر اسامی عجیب پسران هستند که معمولا فراوانی کمی هم دارند. البته با نگاهی اجمالی به اسامی موجود، می‌توان اسامی عجیب و غریب دیگری هم پیدا کرد که حتی برخی از آن ها با سختی تلفظ می شوند!

به نظر می رسد که سازمان ثبت احوال دست والدین را در انتخاب اسامی خیلی باز گذاشته تا خدایی ناکرده هیج پدر و مادری حتی با سلیقه های عجیب و غریب دست خالی از این سایت خارج نشوند!

28 thoughts to “مهندسی نام و معرفی کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام”

 1. سلام استاد من باردارم ونمیدانم برای فرزندانم جه اسمی انتخاب کنم یعنی اولین حرف از اسم و همینطور ایا عدد ابجد ان اسم در سرنوشت انها تاثیر دارد

 2. با سلام واحترام
  من اسم شتاسنامه ایم صغرا واسمی که در خانه دارم زهره است واقدام به تغییر نام کردم وفرمودن که باید اسامی مذهبی انتخاب کنم خواهش میکنم کمکم کنید که چه اسمی انتخاب کنم که ازنظرابجد متناسب باشد وبه من بیایدخواهش میکنم مرا از این سردرگمی بیرون آورید خواهش میکنم مثلا نرگس یا حانیه یا زهرا متناسب است خواهش میکنم جواب بدید یا روش محاسبه رابفرمائین نیاز فوری به کمک شما دارم 5 روز بیشتر فرصت ندارم.تشکر
  اسم مادرم سبزه گل پدر محمدرضا

 3. با سلام

  شما فرمودین برای تغییرنام زهرا مناسب است ولی من نرگس وحانیه رابیشتر دوست دارم معذرت میخواهم براساس فرمول ابجد فرمودین زهرا زیبنده است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  یا نرگس وحانیه زیبنده نیست وبه من نمی آید خواهش میکنم پاسخ دهید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  با تشکر

 4. با سلام
  آقای قربانی آیا اسم اینقدر در احوالات روحی انسان تاثیر دارد. پس نام من که سهیلا می باشد آیا به حروف ابجد عدد معادل
  آن کدام ذکر می شود. البته من کتاب شما را خریداری کرده ام اما هنوز بدستم نرسیده است .
  و اینکه آیا برای تمامی اسمها ذکری وجود دارد یا فقط اسمهای عربی ؟ با تشکر

  1. سلام خانم سهیلا
   فرمودند: شما که اهل قرآن و مطالعه هستین لطف کنید کتاب « فرهنگ نام و اسماء هم نام» را بخوانید کتابخانه و پاسخ همه سئوالات را بیابید

 5. سلام، یادمه شما گفته بودید مهم اسم شناسنامه ای طرفه، من و همسرم با اسم شناسنامه ایش مهدی ستارمون خیلی بده یه عده اسم شناسنامه ایشو صدا میزنن و خونوادش محمد میگن، بهش گفتن با محمد مهدی عالیه . ولی شما گفتید مهم اسم شناسنامه ای است. اتفاقا آقای حجت در مشهدم گفته بودن شما در اصل محمد مهدی هستی. ولی من به تبع خانوادش اکثرا محمد صدا می کنم. می خواستم بدونم حالا که ما ازدواج کردیم از اونجایی که گاهی بینمون مشکلات زیاد ی پیش میاد راه چاره چیه و از طرفی پس چرا بعضی تعویض اسمو برای بهتر شدن اوضاع آدم ها تجویز می کنن؟ باتشکر

  1. سلام خانم ثمینه
   فرمودند : اگر مقدمه کتاب «فرهنگ و نام و اسما هم نام» را بخوانید در این باره توضیح داده ایم
   چاره آن سخت و دشوار و علاج ناپذیر نیست فقط زحمت بکشید کتاب را بخوانید اگر قانع نشدید در خدمتیم، راهکار آن در کتاب هست

 6. با سلام خدمت استاد ارجمند
  مدتیه که قصد دارم اسمم را تغییر دهم ولی هنوز موفق نشدم اسم مناسبی انتخاب کنم و بر این باور هستم که با تغییر اسمم خیلی از مشکلاتم برطرف میشود.ممنون میشم در این مورد راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام آقا منوچهر عزیز
   فرمودند : اگر لطف کنید کتاب «فرهنگ نام و اسمآئ هم نام» را بخوانید کتابخانه نیازی به تغییر اسم پیدا نمی کنید

 7. محضر برادر بزرگوار جناب قربانی

  سلام علیکم

  احتراما

  ایمیل خویش را مفتوح نمایید

  یا علی

 8. سلام.اسم من فاطمه اس من.اسممو دوس دارم واسم تقریبا مستعارم سارا است اسم سارا روهم دوس دارم لطفا بگید چیکارکنم

  1. سلام خانم فاطمه
   طبق دستورالعمل مقدمه کتاب «فرهنگ نام و اسما هم نام» از ذکر هم نام خودتان استفاده کنید خوب است

 9. سلام
  اسم من سمیه است و طبق عدد ابجد 115 می باشم میخواستم لطف کنید و بفرمایید ذکر هم نام من چیست ؟ اگر عد ابجد اسم من اشتباه است بفرمایید اصلاح کنم.
  همچنین درخصوص گشایش بخت و کار نیز ذکر مجرب راهنمایی فرمایید.
  باتشکر

 10. سلام
  اسم من حمیدرضا و اسم همسرم منیره است. در شهریور ماه پسرمان به دنیا می‌آید. چه نامی برایش مناسب است؟
  یک پسر به نام علی و یک دختر به نام ملیکا هم دارم
  ممنون

  1. شما زحمت بکشید -تماس با ما- نوار بالای وب سایت را مرور کنید
   برای درخواست شما اطلاعات بیشتری لازم است که طرحآن در این جا مناسب نیست

 11. با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان،اسم بنده حنانه است برای حساب عدد ابجد خود باید تشدید روی حرف ن را لحاظ کنم یا خیر،آیا ابجد اسم بنده ۱۱۴ است و اگر هست ذکر هم نام بنده چیست،با تشکر.

  1. سلام خانم حنانه
   تشدید محاسبه نمیشود
   حنانه 114 است
   باید کتاب فرهنگ نام و اسما هم نام را بخوانید تا با معرفت نامها آشنا شوید
   دانستن ذکر هم نام به تنهایی کفایت نمی کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.