نقدی بر آنچه به عنوان «نهر علقمه» در سایت wikishia آمده است

نقدی بر آن چه به عنوان «نهر علقمه» در سایت http://fa.wikishia.net/view/ آمده است.

«سلطان سلیمان از سلاطین عثمانی بود. نهر حسینیه را که منشعب از شط فرات است در کربلا معلی احداث نمود و بعد از آن به زیارت حضرت امیر المومنین علیه السلام مشرف گردید و در نزدیکی مشهد علوی قصد نمود که پیاده محض احترام آن حضرت مشرف شود لذا از اسب پیاده شده قاضی عسکر که مفتی جماعت بود چون از اراده سلطان اطلاع یافت به عرض رسانید که صلاح نیست که پیاده بروید به جهت این که شما سلطان زنده هستید و در انظار موهون است با این وضع تا قبه منوره رفتن. سلطان مردد شد قرار شد که به قرآن تفأل جویند، سلطان قرآن را باز نمود این آیه اول مایری بود:« إِنِّي أَنَا رَبُّکَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْکَ إِنَّکَ بِالْوادِ الْمُقَدَّسِ طُوىً » یعنی: اين منم پروردگار تو، پاى‌پوش خويش بيرون آور كه تو در وادى مقدس «طُوى‌» هستى. )» به قاضی گفت سخن تو سبب شد برهنگی پا را هم مزید نمودی پس کفش ها را از پای در آورده پیاده از حدود نجف تا قبه منوره مسافت طی نمود.(م).

نظریه و تحلیل: سلیمان یکم (به ترکی عثمانی: سلطان سلیمان اول یا قانونى سلطان سلیمان؛ 6 نوامبر 1494 – 5/6/7 سپتامبر 1566) دهمین سلطان امپراتوری عثمانی است که از سال 1520 تا لحظهٔ مرگش در سال 1566 بر امپراتوری عثمانی حکم راند و از این لحاظ طولانی ترین دورهٔ سلطنت را در میان خاندان عثمانی داراست. مورخان بر این نکته متفق اند که عظمت دولت عثمانی با درگذشت سلطان سلیمان قانونی (974هـ/1566م) پایان یافت.»
بدین ترتیب آن جایی که در کربلای معلی، امروزه زائرین را می برند و به عنوان نهر علقمه معرفی می کنند، که؛ این جا «نهر علقمه» است و محل برداشتن آب توسط حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام است؛ درست نیست . زیرا این نهر در قرن دهم هجری قمری توسط سلطان سلیمان عثمانی حفر شده است، در حالی که واقعه ی کربلا در سال 61 هجری قمری بوده است!!؟؟

منابع: www.mahdighorbani.ir برگرفته از:
(هزار و یک نکته ، آیت الله حسن زاده آملی ، نکته :686 ، 501- 511 .) (فاضل حسین مؤتمر لوزان و آثاره فی البلاد العربیه، بغداد 1967، ص 22- 23.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.