نماز توبه

سید ابن طاووس در روایتی نقل کرده که ذی القعده محل اجابت دعاء است در وقت شدت و در روز یکشنبه ی این ماه نمازی با فضیلت بسیار از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده که مجملش آن است که…. هر که آن را بجا آورد، توبه اش مقبول و گناهش آمرزیده شود و خُصَماء او در روز قیامت از او راضی شوند و با ایمان بمیرد و دینش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانی گردد و والدینش از او راضی گردند و مغفرت شامل حال او و والدین او و ذریه او گردد و توسعه ی رزق پیدا کند و ملک الموت با او در وقت مردن مدارا کند و به آسانی جان او بیرون شود.

كیفیت نماز:
در روز یکشنبه غسل کند (به نیت غسل توبه) و وضو بگیرد و چهار رکعت نماز گزارد(دو نماز دو رکعتی)، در هر رکعت حمد یک مرتبه، و قل هُوَ اللهُ أحَدُ سه مرتبه و معوذتین(سوره فلق و سوره ناس) یک مرتبه. پس استغفار کند هفتاد مرتبه (بگوید أستغفراللهَ رَبّی و أتوبُ إلَیهِ) و ختم کند استغفار را به لاحَولَ وَ لاقُوّةَ إلاّ بــِالله العَلیّ ِ العَظیم ِ پس بگوید: یا عزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لی ذُنُوبی وَ ذُنُبَ جَمیع ِ المُؤمِنینَ وَ المُؤمِنات ِ فَإنَّهُ لایَغفِرُ الذُّنُوبَ إلاّ أنتَ.
فقیر گوید ظاهر آن است که این استغفار مذکور و دعای بعد را بعد از نماز به جا آورد.

منبع: کتاب شریف مفاتیح الجنان؛ اعمال ماه ذی القعده

4 thoughts to “نماز توبه”

 1. باسلام
  استاد این نماز حتما باید در ماه ذی القعده خوانده شود؟
  مثلا الان که در محرم هستیم نمیشود نماز توبه را خواند؟
  و با عرض معذرت 1سوال دیگر برای ختم چله ی زیارت عاشورا در مدتی که نمی توانیم نماز بخوانیم وضو گرفتن و دست بر کلمات نگذاشتن کفایت دارد حتی برای سجده زیارت عاشورا ؟

  1. سلام خانم بهار
   میتوانید نماز را بخوانید البته طبق صراحت حدیث در ماه ذالقعده محل استجابت نماز حتمی و سریع خواهدبود،در موقع عذر شرعی زیارت عاشورا را بخوانید بدون لمس خطوط دعا و سجده را انجام دهید-موفق باشید

 2. سلام
  بنده در یکشنبه های ماه ذی القعده متوجه انجام این نماز نشدم در مابقی روزهای این ماه می توانم انجام دهم یا اینکه در یکشنبه ودر ماههای دیگر انجام دهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.