کتاب خطی تحفه ی مستوفی طبسی

nkh1
کتاب حاضر که اخیراً توسط یکی از همشهریان فرهنگ دوست طبسی در اختیارم قرار گرفته است، و می توان آن را «دیوان مستوفی طبسی» نیز معرفی نمود؛ این اثر نوشته ی محمد حسن مستوفی طبسی است که در اولین تاریخی که در پایان متون آمده، سنه ی 1269 هـ ق، و 1278 نوشته شده که نشان می دهد، مؤلف در آن سال ها زنده بوده است.

موضوع کتاب بخشی به تاریخ طبس و اکثریت آن اشعاری است از نویسنده و بعضاً از دیگر شعرای بنام ایران زمین از حافظ شیرزای و… ، آن چه از محتوای کتاب بر می آید این که نویسنده در درالامان کرمان بعنوان مستوفی اشتغال داشته و دربرخی موارد بصورت منظوم به بیان معرفی و اوصاف اجزا حکومتی در دارالامان کرمان پرداخته است.
این نسخه از جمله نسخ های منحصر به فرد و تک نسخه تلقی می شودکه مولف برای نوشتن از کاغد الوان رنگارنگ استفاده نموده و بیش از 500 صفحه است ولی صفحات نوشته آن 445 صفحه است که بنظر می رسد مؤلف نتوانسته کتاب را تمام و کمال تحریر نماید. خط کتاب نستعلیق خوش؛ به خط مؤلف، با ابعاد 24 * 17 سانتی متراست.
آن چه در باره ی مؤلف تحقیق شد این که فرزندان وی به نامهای« کامکار» و« نصیرایی» در طبس و… می باشند لذا از این عزیزان تقاضا دارم در صورتی که از مرحوم محمد حسن مستوفی طبسی اطلاعات نبیشتری دارند در اختیار قرار دهند.

nkh2

2 thoughts to “کتاب خطی تحفه ی مستوفی طبسی”

  1. با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات. استاد ارجمند لطفا در مورد شبهای مبارک قدر توصیه هایی بفرمایید. با تشکر

    1. سلام خانم محیا
      الحمدلله امروزه اعمال شبهای قدر که در مفاتیح الجنان در اختیار همگان قرار دارد؛
      تعیین صدقه سال در این شبهای فراموش نشود؛ در سایت شرح داده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.