کسانی که نام مستعار دارند برای « ذکرهم نام» چه کنند؟

در پاسخ به سئوال برخی از بازدیدگنندکان سایت که داری نام مستعار هستند، مبنی بر این که برای ذکر هم نام آیا باید از اسمی که در شناسنامه آنان ثبت شده استفاده کنند یا از نام مستعاری که معمولاً آنان را مورد خطاب قرار می دهند؟
مرحوم دهخدا در تعریف نام مستعار آورده است : …..
نام مستعار ; نامی که کسی بر خود نهد و آن نام حقیقی او نباشد، چنان که در نوشتن مقالتهای روزنامه ها و مجله ها و یا قطعه¬هائی از شعر که نویسنده یا شاعر نامی دیگر بر خود می نهد. دست بدست گرفته . (منتهی الارب ).
با توجه به آن چه گذشت باید گفت :
اول : نام مستعار جنبه حقوقی ندارد زیرا اگر شما با نام مستعار گردنبند و یا یکی از وسائل منزل را برای تعمیر به تعمیرگاه بسپارید و در قبال آن رسید با نام مستعار ثبت کنید هنگام تحویل کالا تعمیرکار شناسنامه و یا کارت شناسایی معتبری از شما طلب می کند،او کسی را می شناسدکه نامش درقبض رسید ثبت شده و بتواند اثبات کندکه صاحب آن کالا محسوب می شود،حال اگر فرد نتواند ثابت کند قطعاً با مشکل روبرو خواهد شد البته وظیفه تعمیرکار هم ایجاب می کند کالا را به صاحبش تحویل دهد، پس نام مستعار اعتباری ندارد.
دوم: وقتی شخص در یک سازمان دولتی یا خصوصی استخدام می شود قطعاً او را در مکاتبات و محاورات با نام شناسنامه ای مورد خطاب قرار می دهند و نام مستعار او فقط در بین دوستان و آشنایان نزدیک و صمیمی مورد استفاده قرار می گیرد.
حتی کسانی که بعنوان شاعر و نویسنده و…از نام مستعار استفاده می کنند این نام صرفاً در همان نوشته¬های خود کاربرد دارد و ارزش حقوقی ندارد مگر این که این نام در یکی از مراکز رسمی به ثبت برسد و جنبه عام به خود بگیرد.
سوم: هرگاه شخصی فوت کند هنگامی که او را در قبر می گذارند ، برای تلقین از نام شناسنامه ای او استفاده می کنند ، نه از نامی که مستعار بوده و در تمام عمر او را با آن نام صدا می زده اند ؟!
با عنایت به آن چه گذشت کسانی که دارای نام مستعار هستند برای انتخاب «ذکر هم نام» حتماً از اسم شناسنامه ای خود استفاده کنند و اعتنایی به نام مستعار نداشته باشند.

19 thoughts to “کسانی که نام مستعار دارند برای « ذکرهم نام» چه کنند؟”

  1. سلام بر خانم مرثا
   البته بدانید وباور کنید دانستن ذکر هم نام مانند آن است که شما از دریا قطره ای بردارید مشکل شما را حل نمی کند بلکه بر سئوالات شما می افزاید-اگرتهران هستید تلفن ۶۶۹۶۶۷۶۵ -۰۲۱ خیابان انقلاب کوچه نوروز پلاک ۲۷ طبقه سوم -می توانیدکتاب «فرهنگ نام و اسماء هم نام» را تهیه کنید – در غیر اینصورت از طریق تلفن ۲۲۵۱۳۷۰ ۰۵۱۳ – کتاب را تهیه و یا درکتابخانه کتاب را مطالعه کنید تا با معرفت نامها آشنا شوید.حیف است که به ذکر هم نام اکتفا کنید

 1. برنامه خوبه ولی خیلی از اسامی را ندارد. اسم من علیرضا است آیا با علی یکی می باشد یا متفاوت است

  1. سلام بر حمید آقا
   کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام را در کتابخانه ها مطالعه کنید تمام سئوالات شما را پاسخ می دهد

  1. اگر در شناسنامه نامش را تغییر داده ذکر نام جدید را بگوید اگر مستعار است نام شناسنامه ای ملاک خواهد بود

 2. اسم شناسنامه ای برای اسناد و … معتبر است ولی کسانی که دو تا اسم دارند ، اکثرا اسمی که با آن خوانده می شوند ، همان اسمی است که موقع نامگذاری در گوششان گفته شده و اکثرا کسانی که دعا می نویسند ، اسم مستعار را می پرسند و می گویند که اسم شناسنامه ای ملاک نیست . در این مورد آیا نظر دعا نویس ها ملاک نیست ؟ با تشکر از راهنمایی تان

  1. سلام خانم س – ی
   آیا وقتی که فردی را در قبر می کذارند اسم مستعارش را صدا می کنند، یا اسم شناسنامه ای ؛ کار دعا نویس ها ملاک عمل نیست؛ اگر مقدمه ی کتاب « فرهنگ نام و اسما هم نام» را بخوانید شرح کاملی آمده است

 3. سلام من واقعا دچار مشکلاتی شدم اسمم برای من زیاد مناسب نیست و اینو مطمین هستم چون یک ادم درست حسابی و اشنا که سینه به سینه علمی بهش رسیده بود گفت و پیشنهاد داد عوض کنم اسممو حالا موندم الان خوندم تو سایت که امری بیهودست تو گوشم به اسم جدید اذان گفتن ولی نمیدونم شناسناممو تغییر بدم یا نه تاثیری داره یانه ؟ااسم اعظم و خاص اسمم هم میخواستم اسم قبلی یا شناسنامه ای فرزین ابجد 347 اسم که صدا مزینند و تو گوشم جدیدا اذان گفتن حسن من ۲۴ سالمه ممنون منتظر پاسخ شما هستم واقعا فکرم درگیر شد

 4. خوندم درباره اسم مستعار استاد الان من بخوام ذکر اسمم خاص عام چه کنم ایمل هم زدم شماره گذاشتم من بخوام اسممو عوض کنم به حسن تو گوشم اذان گفتن و عقیقه دادم و شناسنامرم عوض کنم باز تاثیر نداره بعد از ۷ روز زندگی به هیچ عنوان؟

 5. سلام ، اسم من در شناسنامه زهراشت ولی پدر و مادرم از بچگی شیما صدام میکردن، تا حدی که خیلی از فامیل ها حتی نمیدونن اسم من زهراست! و خودم اسم شیما رو روی خودم نذاشتم، پدر و مادرم همون موقع بدنیا اومدن گذاشتن . زهرا هم هیچوقت صدام نکردن. حتی بهش عکس العمل ندارم وقتی زهرا صدام کنه کسی مثلا توی لیست اسامی کلاس. تکلیف من چیه برای دعاهایی که اسم لازم دارن؟

 6. با سلام خدمت اساتید بزرگوار سوالی داشتم خدمت حضرت عالی که اگر کسی دربدو تولد نامی بر او درشناسنامه نهاده باشند ولی در بزرگسالی نام خود را در شناسنامه تعویض کند ملاک نام اصلی وی نام اولی است یانام دومی که در شناسنامه است مثال: نام اولی در شناسنامه (محمد)است نام دومی در شناسنامه (علی)است واینکه در زمان فوت تلقین را بر کدام نام باید بخوانند محمد یاعلی باتشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.