گفتگوی حضرت امیر المؤمنین علیه السلام با اهل قبور

حضرت امام صادق (ع) از جدّشان روایت کرده اند که:
چون امیر المؤمنین (ع) برقبرستان مشّرف می شدند می فرمودند: ای خاک نشینان! ای آوارگان! ……. خانه هایتان را تصّرف کردند… و زن هایتان را گرفتند و دارئیتان را پخش کردند، این است خبر پیش ما، نزد شما چه خبراست؟سپس رو به اصحابشان نمودند و فرمودند:<اگر اجازه ی سخن داشتند به شما خبر می دادند که بهترین توشه ، تقوی است .
نگارنده گوید :چقدر خوب است در روز اول سال نو همه مؤمنین ابتدا به زیارت اهل قبور بشتابند و پس از زیارت اموات خود و شهداء و…به دیدار یک دیگر بروند.

15 thoughts to “گفتگوی حضرت امیر المؤمنین علیه السلام با اهل قبور”

 1. اي بندگان خدا ، بدرستيكه تقواي الهي ، اولياء خدا را از ارتكاب محرماتش بازداشت و خوف الهي را به دلهاي آنان ملازم نمود تا آنان را به بيداري در شب و به تشنگي در روزهاي گرم وادار كرد. پس آسايش در آخرت را با قبول مشقت در دنيا بدست آوردند و سيرابي از چشمه سارهاي ابديت را با قبول تشنگي در اين دنياي گذران. هم آنان مدت عمر را نزديك تلقي نمودند و در نتيجه پيشدستي به عمل نموده و آروز را تكذيب كردند و پايان روزگار عمر را ديدند.

  بخشي از خطبه 114 نهج البلاغه

 2. كرامت نفس خود را از هر گونه پَستي ها بالاتر بدار اگر چه تو را به آنچه ميل داري برساند ، زيرا تو در برابر آنچه از شرف نفس خود از دست مي دهي عوض نخواهي گرفت.

  بخشي از وصيت اميرالمؤمنين علي (ع) به فرزندش حسن ابن علي(ع)

 3. با سلام
  درود بر شما که وقت میزارین و این مطالب پر محتوا را برای کاربران آماده میفرمایید.

  خسته نباشید

 4. حال كه چنين است ، به عمل پيشدستي كنيد و از فرارسيدن ناگهاني مرگ بر حذر باشيد ، زيرا اميدي كه به برگشت عمر نيست به برگشت روزي وجود دارد. آن قسمت از روزي كه امروز از دست رفته اميد مي رود كه بر روزي فردا افزوده شود ، ولي آن مدت از عمر كه ديروز سپري شده اميدي به برگشت آن در امروز نيست.

  بخشي از خطبه 114 نهج البلاغه

 5. ربوبيت او با عظمت تر از آن است كه به احاطه قلب و بينايي درآيد. وقتي اين حقيقت را شناختي چنان عمل كن كه انساني مانند تو در كوچكي شأن و كميِ توانايي و فراواني عجز و بزرگي احتياجش به پروردگارش در طلب اطاعت او و ترس از عذاب و هراس از غضبش عمل مي نمايد ، زيرا خداوند تو را دستور نداده مگر به نيكي و نهي نفرموده مگر از زشتي.

  بخشی از وصیت امیرالمؤمنین علی (ع) به فرزندش حسن ابن علی(ع) – نامه 31 نهج البلاغه

 6. با سلام، همیشه و در همه حال یادِ مرگ انسان را از افراط و تفریط به اعتدال و احتیاط رهنمون میکند. خدا به شما خیر دهد که این مهم را در آغاز سال جدید یه عهده گرفتید

 7. فرهیخته گرانقدر
  جناب آقای قربانی احتراماً، موضوع و خلاصه مقاله جنابعالی توسط مدیر مسئول محترم آقای دکتر حسن آبادی برای چاپ در چهارمین شماره « پژوهشنامه مطالعات اسنادی و آرشیوی» مورد تأیید قرار گرفت. اما همچنان پذیرش نهایی مقاله را به مطالعه متن کامل آن موکول نمودند. منتظر ارسال متن کامل مقاله شما هستیم. مؤید و تندرست باشید.

  شکوه السادات سمیعی
  مدیر داخلی پژوهشنامه

  1. سرکارخانم سمیعی
   باسلام و احترام
   با توجه به این فایل دارای عکسهای زیادی است ایمیل آن میسر نشد حضوری خدمت می رسم.
   با تشکر : مهدی قربانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.