یادی از مشهد قدیم ( عاقبت مرد پولدار مشهدی) آئینه عبرت

انتشار مطلب «یادی از مشهد قدیم» که با مقاله خانم آزیتا قهرمان همراه شده بود و مورد… استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت،مرا برآن داشت تا خاطراتی که از «مرد پولدار مشهدی» به نام حاجی … در ذهن و یاد اکثریت کسانی که دهه 1350 به بعد را به یاد دارند مرور کنم تا شایدآئینه عبرت دیگران شود .ضمناً به لحاظ حفظ آبروی آن مرحوم و دیگروابستگانش که در قید حیات هستند از ذکر نام وی معذورم.
به یاد دارم این شخص در آن سالها یکی از پولدارترین افراد مشهد بود، در امر حمل و نقل ، ملک و املاک و… ،می گفتند چندین نفر حسابدار فقط همه روزه کارشان شمارش پولهای حاصل ازدرآمد مایملک و مستغلات اوست، ومی گفتند وقتی برای خرید کلاته … رفته بود برای تعیین حدود اربعه ملک با «فلاخن» که به زبان محلی مشهدی «پَلَخَمُون» می گویند سنگ انداخته اند و حدود اربعه ملک را مشخص نموده اند.
علاوه براین باغ …گوهسنکی و باغ…وکیل آباد و گاراژ…تهران و….همه و همه تنها گوشه ای از دارایی های او بود که عامه مردم می دانستند.
اما وی با همه پولداری از نظرشخصیتی و اعتقادی اساساً به هیچ یک از اصول اعتقادی و اجتماعی و…پایبند نبود و تا زنده بود دیناری در راه خیر و امور خیریه هزینه نکرد و در عوض از حصول درآمدهای نامشروع دریغ نداشت، بلاخره چند سال قبل در بستر بیماری در بیمارستان مشهد پس تحمل درد و رنج بسیار در حال احتضار یکی از فرزندانش از پزشک درخواست می کند که او را زودتر به هر طریقی یا با امپول هوا از این وضعیت خلاص کنند که آن مرحوم هنوز به هوش بوده و این سخن را می فهمد و از سخن فرزندش بسیار دلگیر میشود و نهایتاً دنیا را به فرزندان ناخلف خود وا گذاشته و دار فانی را وداع می گوید.
فرزندانش نیز این اموال را طی چند سال گذشته در راه های ناصواب هزینه کردند و هیچ باقی نگذاشته اند،اخیراً شنیدم یکی از پسرانش در یک شب 17 دستگاه ماشین پراید را در قمار باخته و اکنون هریک از آنان در شرایط سختی هستند.
آری! فردی که روزگاری بعنوان پولدار ترین مرد مشهد مطرح بود به لحاظ این که هیچ اثر یادگاری، بعنوان باقی الصالحات ازقبیل مدرسه، بیمارستان ، و…از خود بجای نگذاشته است هیچ یاد و نامی از او باقی نیست و تنها یک عکس در یکی از ساختمانهای مشترک با شریکش که او هم مثل خودش بوده باقیمانده و کسی نام او را هم نمی برد.
مرور این واقعه مرابه یاد این حدیث شریف انداخته که می فرمایند:
الإمامُ الصّادقُ عليه السلام : يَعيشُ النّاسُ بإحسانِهِم أكثرَ مِمّا يَعيشُونَ بأعمارِهِم ، ويَموتُونَ بذُنوبِهِم أكثرَ مِمّا يَموتُونَ بآجالِهِ – البحار : ٥ / ١٤٠ / ٧ .
امام صادق عليه السلام : مردم بيش از آن كه با عمر خود زندگى كنند ، با احسان و نيكوكارى خويش مى زيند . و بيش از آن كه به سبب فرا رسيدن اجل خود بميرند بر اثر گناهان خويش در مى گذرند .
براستی که تحصیل مال از راه مشروع خوب است به شرط آن در راه مشروع هم صرف شود و آن ما برای صاحبش بال باشد یعنی او را به معنویت برساند ،نه این که تحصیل مال از راه نامشروع باشد و در راه نامشروع هم صرف شود و برای صاحبش وبال باشد؟!
عزیزانی که گرفتار چنین بلایایی هستید، بیایید تا زنده هستید،فرصت را مغتنم بشمارید هم اکنون توبه کنید و گذشته را جبران کنید و به دست خودتان برگی به سوی گور خویش بفرستید که فردا دیر است.

2 thoughts to “یادی از مشهد قدیم ( عاقبت مرد پولدار مشهدی) آئینه عبرت”

  1. بنظرم متن منصفانه نیست چرا که شاید بیمارستان و خیریه نساخته باشه ولی همین الان که میریم وکیل آباد کلی به روحش صلوات میفرستیم چون اگر اونجا رو نمیخرید و یا به رضا شاه نمیدادش الان همش آپارتمان شده بود. یا باغ ملک آباد که ریه شهر مشهد حساب میشه البته اگه دوستان بذارن و هی درختاش رو قطع نکنن و گوجه بادمجون توش نکارن !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.