یونس پیامبر

حضرت يُونس(علیه السلام)
در کتاب شرح جنات الخلود، نوشته ی مرحوم علامه آیت الله سید محمد رضا خواتون آبادی /رحمه الله علیه/ (متوفی 1135 هـ ق )که توسط نگارنده ی این سطورآماده ی چاپ شده است در باره ی معرفی حضرت یونس/علیه السلام/ چنین آمده است:

يونس يعني انس گيرنده به خدا پسر «متي» است. در چهل سالگي مبعوث شد بر قومي زياده از هزار کس که معصيت خدا مي‌کردند و مدّت‌ها دعوت کرد فايده نداد. آخر اراده‌ی نفرين کرد. عالمي بود «روئيل» نام مانع شد و عابدي هم بود «تنوخا» نام آن حضرت را ترغيب به نفرين مي‌کرد و او به حرف عابد رفت. حق تعالي وعده کرد که در صبح چهارشنبه نيمه‌ی شوّال عذاب می‌آيد. پس با عابد بدر رفته در آن حوالي مختفي شدند و عذاب الهي در روز وعده رسيد. آتشي سياه رنگ به شکل طبقات ابر بر روي هم احاطه به ايشان کرد از حرارت آن نفس تنگ و سر نيزه‌ها به آن مي‌رسيد. پس به تعليم «روئيل» همه از شهر بيرون رفته طفلان را از مادران جدا، به ناله و افغان توبه‌ی واقعي کردند و يونس با عابد نفرين مي‌کردند که عذاب سخت شود و روئيل دعا مي‌کرد که توبه را قبول و عذاب را رد کند. پس خدا قبول توبه کرده عذاب را برگردانيد و نسيم خنک از جهت رحمت به مشام ايشان رسانيد و فردا يونس از غار بيرون و نزديک شهر آمد. ديد که شهر و مزروعات برقرار است. غضبناک به سفر دريا رفت و به کشتي نشست و ماهي عظيم بر سر راه آمد. اهل کشتي بگفتند: البته گناه¬کاري در اين کشتي هست و قرعه به نام يونس آمد. او را به دهان ماهي انداختند و نه ساعت و به قولي سه روز و به قولي هفت روز در شکم ماهي تمام درياي «قلزم» و درياي «عمّان» و «دجله‌ی» بغداد و غيره گرديد و به موضع قارون رسيده از کرده پشيمان بدين دعا مداومت کرد:«لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمينَ‌» توبه‌اش قبول و به قوم خود برگرديد در روز نهم يا دهم محرم. قد تمّ.

تصویر تخریب مرقد “یونس پیامبر ” توسط داعش
حضرت یونس (علیه السلام) از پیامبران الهی است. نام آن حضرت ۴ بار در قرآن کریم آمده و با لقب «ذَالنّون» نیز خوانده شده و سوره ای هم به نام یونس در قرآن نامگذاری گردیده است.
به گزارش عماریون از باشگاه خبرنگاران، عناصر گروه بعثی-تکفیری داعش با حمله به مرقد یونس پیامبر(ع) در شهر موصل دست به نبش قبر وی زدند.
yoones
—————————————-
. انبياء(21):آيه 87 . اين ذكر به ذكر يونسي مشهور است به گفته آقاي حسن زاده آملي گفتن آن در سجده به تعداد400 بار در وقت خاص اثرعظيم دارد.

به نقل از: http://tnews.ir/news/AC8227335137.html

8 thoughts to “یونس پیامبر”

 1. سلام خانم رستگار
  هروقت خواستید هرکاری را انجام دهید که احساس می کنید چنین مواردی خواهد داشت – چهار قل بخوانید – و به مورد بدمید و کار شروع کنید- به اذن الله تعالی هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

 2. سلام
  ممنون از پاسختون
  آیا واقعا این امر (اومد نیومد داشتن ترشی و سرکه انداختن)صحت داره؟

 3. سلام.سوالی دارم از محضرتون..اگرکسی بخواد واقعا در معنویات پیشرفت کنه، ایا حتما به استاد نیاز داره؟ و این استاد کی هست و از چه طریق و به چه شکل میسر میشه ارتباط باهاش؟ مثلا خیای از ختمهارو میبینیم و به دلمون میفته که انجام بدیم ولی اینی که میگن سنگین یا درحد اون شخص نیست اینارو از کجا بفهمیم؟ ویه چیز دیگه اینکه من دوتا ختم چهل روزه سوره حمد برداشتم، روزی ۱۰۰ بار حمد به تعداد معین بعد از هر نماز.. این کاریکه من کردم نیاز به اذن داشته؟ دقیقا متوجه آثارش تو خودم نشدم تواین مدت . میشه یکباردیگه بردارم؟ درضمن این ختم رو درجایی خوندم طبق فرموده حضرت علی بعد نماز صبح ۳۰ تا ظهر ۲۵ تا عصر ۲۰ تا… بخونید کلا روزی ۱۰۰ بار مبشه

  1. سلام متوسل به قرآن عزیز
   توصیه ما این است قبل از این بدنبال استاد باشید اول کتاب بخوانید از جمله کتابهای :
   فرهنگ نام و اسماء هم نام –
   مجموعه دوجلدی – از نجوای دل تا محضر استاد -1 و2 –

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.