تهران به روایت مفضل بن …

علّامه مجلسي از مفضل بن عمر روايت شده فرمود: (عن البحار عن مفضل عن الصادق(ع) قال قال لی) يا مفضل اتدري اينما وقعت الزوراء؟ قلت:الله و حجّته اعلم. فقال:… اعلم يا مفضلانّ في حوالي الرّي جبلاً اسود، ابتني في ذيله بلدة تسمي بالطّهران، و هي دار الزوراء الّتي تكون قصورها كقصور الجنّة و نسوانها كحورالعين. و اعلم يا مفضل، انّهن يتلبّسن بلباس الكفّار، و يتزيّن بزيّ الجبابرة، و يركبن السّروج، و لا يتمكّن لازواجهن ّ و لا تفي مساكن الازواج لهنّ فيطلبن الطّلاق منهم،و يكتف يالرّجال بالرّجال و النّساء بالنّساء، و تشبّه الرّجال بالنّساء و النّساء بالرّجال، فانّكان ترد حفظ دينك فلا تسكن في هذه البلدة ولا تتّخذها مسكناً لانّها محلّ الفتنة و فرّ منها الي قلة الجبال و من الحجر الي الحجر كالثعلب باشباله .
ترجمه:« مفضل گوید که امام صادق(ع) به من فرمود آیا می دانی زوراء کجاست؟ عرض کردم خدا و حجت خدا بهتر می داند، فرمود: ای مفضل بدان که در اطراف ری کوه سیاهی است و در دامنه آن شهری بنا شده به اسم طهران و آن مملکت غوغا است، که قصرهای آن مانند قصرهای بهشت و زن های آن مانند حورالعین می شوند، بدان ای مفضل که آن ها می پوشند لباس کفار را و به طریقه ی ستمکاران رفتار می کنند،و بزین سواری می شوند و به شوهران خود تمکین نمی کنند، مسکن های شوهران به آن ها کفایت نمی کند( از خانه ی آن ها بیرون می روند) و طلاق می خواهند و مردها کفایت می کنند به مردها (لواط زیاد می شود) و زن ها به کفایت می کنند به زن ها (مساحقه زیاد می شود) و مردها شبیه می شوند به زن ها و زن ها به مردها، پس به درستی که تو اگر می خواهی دین خود را حفظ کنی ساکن مشو در این شهر و او را مسکن اخذ مکن از برای این که آن شهر محل فتنه و فساد است و فرار بکن ازآن به قله ی کوهها و از سنگی به سنگی. »
در تحلیل حدیث شریف بایدگفت که امروزه تهران غوغا است زیرا:
اولاً : آمار زنان و دختران فراری به حکایت آماری که در جراید کثیر الانتشار منتشر می شود حیرت آور است.
ثانیاً: گرچه از آمار زنا و لواط و مساحقه و…، به لحاظ پیشگیری از سوء استفاده های دشمنان اطلاعات دقیق وقابل استنادی منتشر نمی شود، اما از گزارشات و اخباری که در روزنامه ها و در باره کشف لانه های فساد و… منتشر می شود می توان به حقیقت امر پی برد ه چه غوغایی است.
ثالثاً:آمار طلاق هم که رسماً همه ساله منتشر می شود و به گفته کارشناسان و صاحب نظران 50% ناهنجارهای اجتماعی ناشی از طلاق است.
رابعاً: اگر بخواهیم از تشابه مردان به زنان و زنان به مردان سخن بگوئیم بهتر است هرکس تردیدی دارد، سری به خیابان های تهران بزند، نیم نگاهی به میدان ونک و تجریش و….بیندازد، چهرهایی زیادی را مشاهده خواهد کرد که زن و مرد آن به آسانی مشخص نمی شود.
خامساً: اما؛ مفاسد اقتصادی چه غوغایی دارد، به گفته صاب نظران و طبق اخبار منتشره در جراید کثیر الانتشار بالغ برپانصد پرونده مفاسد اقتصادی کلان در دادگاه مربوطه مفتوح است؟!!، غیرکلان آن چه تعدای است خدا داند و بس!
سادساً: اگر بخواهیم ازبهمن ماه سال 1357 که مصادف با پبروزی حق برباطل وشکوفایی انقلاب اسلامی به رهبری زعیم عالیقدر حضرت آیة الله العظمی سید روح الله خمینی(ره) بود فتنه هایی که در تهران رخ داده است را احصا کنیم، شاید بتوان یکصد فتنه را برشمرد که فتنه سال 1388 جدیدترین و هولناک ترین آن بوده است.
به راستی با توضیحاتی مختصری که اشاره شدآیا تهران جای زندگی است ؟ بهتر نیست دین داران برای حفظ دین خود تهران را رها کنند و عطایش را به لقایش بخشند؟!( – منتخب التواریخ،ملاهاشم خراسانی، باب14 : فصل ششم. – ستاره های دانش(طرائف العلوم)،تألیف: علی مشکینی نجفی،چاپخانه حکمت -قم : ص 112)
خاطره ای از نگارنده ی این سطور: و اما عزیزان بدانید که حقیر اولین بار در سال 1352 خورشیدی به تهران رفتم و تا کنون که بالغ بر 40 سال گذشته رفت آمد زیادی به تهران داشته، و به این نتیجه رسیده ام که هرکس با تهرانی و تهران نشین، دوستی و مراوده داشته باشید باید هزینه بپردازید و در این خصوص شک و تردید نکند، چرا که تا بحال با اشخاص متعددی از تهران نشین ها و یا تهرانی ها چه آنان که در مشاغل خصوص بوده اند و چه کسانی در مناصب ادرای و… دوستی و رفاقت کرده ام؛ برای هرکدام بنوعی هزینه پرداخته ام که شرحش در اینجا نمی گنجد و بیان آن موجب ملال است.

4 thoughts to “تهران به روایت مفضل بن …”

  1. باسلام – کسانی که رعایت حقوق شیعیان را نمی کنند و و ناهنجاری های اخلاقی را ترویج می کنند از شیعیان نیستند و اسم شیعه را یدک می کشند-تظاهر به شیعه بودن کافی نیست عمل با خلوص نیت بدون ریا و پرهیز از هرگونه شائبه مفید خواهدبود

  2. باسلام و با تشکر از حُسُن توجه حضرتعالی بدانید که آنان که حقوق شیعیان را با انجام اعمال منافی عقل وعفت عمومی انجام میدهند و هرگونه فساد و فحشا را ترویج می کنند شیعه نما هستند و جای آنان در کنار شیعیان علی بن ابطالب نخواهد بود،این گونه موارد هم دشمنان اسلام بیشتر از این هایی که آمده می دانند،هدف عبرت آمیزی و هشدار و توجه به امر به معروف و نهی از منکر است

  3. باسلام و با تشکر از حُسُن توجه حضرتعالی بدانید که آنان که حقوق شیعیان را با انجام اعمال منافی عقل وعفت عمومی انجام میدهند و هرگونه فساد و فحشا را ترویج می کنند شیعه نما هستند و جای آنان در کنار شیعیان علی بن ابطالب نخواهد بود،این گونه موارد هم دشمنان اسلام بیشتر از این هایی که آمده می دانند،هدف عبرت آمیزی و هشدار و توجه به امر به معروف و نهی از منکر است -البته امروزه روزنامه ها هزارن فسق وفجور و آمار جنایت را از تهران بصورت مصور می کنند و دشمنان هرچهآمار و اطلاعات بخواهنددر ان جا پیدا می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.