پاسخ به چند پرسش،…

پاسخ به چند پرسش، که بسیاری از عزیزان این سایت ، اعضای کانال/ به‌سوی معرفت الله / تا کنون مطرح کرده‌اند:….

پرسش اول: اهل نماز و عبادت و قرائت قرآن هستم و انواع ختم‌ها و نذرها داشته‌ام، آزارم به مورچه‌ای نرسیده، و…چرا خداوند حاجتم را روا نمی‌کند.؟
در پاسخ باید گفت: اول این‌که: نتیجه هیچ؛ دعا، ختم، و نذر، آنی و فوری نیست. هیچ‌کس هم نمی‌تواند نتیجه‌ی نماز و دعا و قرآن خواندن و…را تضمین کند و یا از طرف خداوند قول تضمین بدهد. و اساساً فلسفه‌ی نماز خواندن و دعا و ذکر و…با هدف و نیت معامله کردن با خداوند موجه و قابل قبول نیست.
دوم این‌که: قرآن خواندن و ختم برداشتن و ذکر و دعا و… آداب و شرایطی دارد که باید به تناسب خواسته‌ی خودتان با اهل خبره مشورت کنید و اول موانع استجابت دعا را برطرف کرده و بعد توسل به قرآن و… داشته باشید و نتیجه را هم فقط از خدا بخواهید. زیرا خداوند در قرآن می‌فرماید: «… مَنْ کانَ مِنْکُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ ذلِکُمْ أَزْکی لَکُمْ وَ أَطْهَرُ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ» هرکس به خدا و روز باز پسین ایمان آورده این دستور برای تزکیه نفوس شما بهتر و نیکوتر است چه آن‌که خدا به مصلحت شما داناست و شما خیر و صلاح خود نمی‌دانید. (سوره بقره: فرازی از آیه ۲۳۲)

پرسش دوم: که بعضاً مغرورانه و خودخواهانه مطرح کرده‌اند؛ این‌که می‌پرسند: مگر خدا کجاست که اجازه می‌دهد مرا چشم زخم بزنند و یا سحر و طلسم و جادو کنند و یا جن و همزاد مرا آزار بدهند؟؟
در پاسخ باید گفت: خداوند متعال، به ما انسان‌ها عقل و علم و دانش داده و سیره‌ی انبیاء و اولیای الهی را نیز بما نشان داده است، تا راه راست را از نادرست تشخیص بدهیم، اگر کسی خودش را از بلندای کوه و یا ساختمان و…به پایین پرتاب کند؛ آیا خداوند باید او را قبل از پرت شدن بگیرد! تا سقوط نکند؟؟!!
هر کس؛ اگر اعمال و رفتار خود را بر اساس متعارف تعریف کرده و تمام اعمال و سکنات خودش را تحت نظارت داشته باشد، هرجایی و مکانی بدون مطالعه و دقت و…نرود، هرکسی هر چیزی به او داد نگیرد و یا نخورد، با هرکسی معاشرت و رفت و آمد نکند، هر حرفی و کلامی و…بدون توجه و دقت و…نگوید، و….، در عوض ترک محرمات داشته باشد، انجام واجبات را اهمیت بدهد، احترام پدر و مادر و بزرگ‌ترها را داشته باشد و…، آنها را از خود راضی نگه دارد.

@Marefat_God

نظر شما چیست

نظر شما

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.