انتخاب نام نیکو ، حق فرزند برپدرو…

وَ ‏قالَ‏ ‏عَلَیْهِ‏ ‏السَّلامُ‏: إِنَّ لِلْوَلَدِ عَلَى الْوالِدِ حَقّاً، وَ إِنَّ لِلْوالِدِ عَلَى الْوَلَدِ حَقّاً، فَحَقُّ الْوالِدِ عَلَى الْوَلَدِ أَنْ یُطِیعَهُ فِى کُلِّ شَىْ‏ءٍ إِلّا فِى مَعْصِیَهِ اللَّهِ سُبْحانَهُ،…. وَ حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوالِدِ أَنْ یُحَسِّنَ اسْمَهُ، وَ یُحَسِّنَ أَدَبَهُ، وَ یُعَلِّمَهُ الْقُرانَ.(نهج البلاغه، حکمت:۳۹۱)
و درود خدا بر او فرمود: همانا فرزند را به پدر، و پدر را به فرزند حقى است، پس حق پدر بر فرزند این است که فرزند در همه چیز جز نافرمانى خدا، از پدر اطاعت کند، و حق فرزند بر پدر آن که نام نیکو بر فرزند نهد، خوب تربیتش کند، و او را قرآن بیاموزد.
نظریه و تحلیل: در خصوص آثار وضعی نام مصاحبه ای با خبرگزاری ایبنا انجام شده و کتاب «فرهنگ نام و اسماء هم نام»و کتاب « منتخب نامهای ایرانی و اسلامی» که تاکنون سه نوبت طی سال ۹۱ و ۹۲ از شبکه قرآن ، برنامه خانه محبت معرفی شده براساس همین ضرورت تحقیق و تالیف گردیده و مورد استقبال قرار گرفته است.

۳ نظر

Sadatشهریور ۶ام, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۷ ق.ظ

سلام
بنده این کتاب رو تهیه کردم,بسیار مفید بود,اما موضوعی در مورد چگونگی انتخاب نام فرزند بر اساس نام والدین وجود نداشت…خیلی علاقه مندم,چکار باید انجام بدم؟لطفا راهنماییم کنید

adminشهریور ۱۱ام, ۱۳۹۵ در ۱:۰۶ ب.ظ

سلام Sadat
بله – اون کتاب گنجایش شرح و توضیح برای این موضوع را نداشته است.
در این خصوص مایل باشید
از طریق نوار بالای سایت – تماس باکارشناس – درخواست کنید

نظر شما چیست

نظر شما

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.