نقشه ایران در دلِ سنگِ کوه چه می کند؟

نقشه ایران در دلِ سنگِ کوه چه می کند؟


سی و ششمین کارگاه نقاشی اجلاس قدیر به مدیریت هنرمند برجسته کشور استاد حسین طالبی و تنی چند از هنرمندان علومِ معارف اسلامی و قرآنی، و کاتبانِ آیات وحی از جمله: استاد هفت قلم؛ جناب آقای علی اکبر اسماعیلی قوچانی و کاتبِ پرتلاش آقای شاهین برجسته ثانی، در موزه علوم زمین مشهد در نهم خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار شد.

در این موزه عظیم، بازید کنندگان با سنگ‌ها و فسیل‌هایی باقدمت ۶۵۰میلیون ساله روبرو شدند و شگفتی¬های خلقت الهی را که در دل سنگ نقش بسته و در این موزه به نمایش در آمده روبرو شدند که موجب شگفتی بیش از پیش بازدیدگان گردید.
یکی از این آثار ؛ برش عرضی عقیق (آگات) منقوش که بصورت طبیعی در دل سنگ نفش بسته و نقشه ایران را تداعی می¬کند بیش از پیش برشگفتی¬های حاضرین افزود. و نگارنده را این آیه شریفه بخاطر آمد که حق تعالی از سنگهای نشاندار سخن می گوید که جای تأمل دارد.
««مُسَوَّمَهً عِنْدَ رَبِّکَ وَ ما هِیَ مِنَ الظَّالِمِینَ بِبَعِیدٍ» [سنگهایى‌] که نزد پروردگارت نشان‌زده بود. »
براستی که نشان دار بودن سنگ به نقشه ایران نگارنده را برآن داشت تا ضمن معرفی این اثر شگفت آور، مروری داشته باشیم ی به واژه کوه «الجبال» در قرآن کریم:

خداوند منان در قرآن کریم سی و دو بار به «الْجِبالَ» به معنی کوه اشاره داشته که مفسرین از نام چهار غار و شانزده کوه مشهور نیز در شرح و تفسیر آیات قرآنی سخن گفته اند.
با تدبرّ درآیات قرآنی، بدواً آن چه به نظر برسداز فلسفه خلقت کوه¬ها خواهد بود،بی تردیدآفرینش همه هستی برای رفاه وآسایش نوع بشرو شکر نعمات الهی خواهد بود زیرا خداوند می فرماید:
« وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْجِبالِ فَقُلْ یَنْسِفُها رَبِّی نَسْفاً »
واز تو درباره‏ى کوه ها مى‏پرسند، بگو: «پروردگارم آن ها را [در قیامت] ریز ریز خواهد ساخت.
«.. وَ بَوَّأَکُمْ فِی الْأَرْضِ تَتَّخِذُونَ مِنْ سُهُولِها قُصُوراً وَ تَنْحِتُونَ الْجِبالَ بُیُوتاً …»
…و در زمین به شما جاى [مناسب ]داد. در دشت هاى آن [براى خود] کاخ هایى اختیار مى‏کردید، و از کوه ها خانه‏هایى [زمستانى] مى‏تراشیدید…
« … وَ اللَّهُ جَعَلَ لَکُمْ مِمَّا خَلَقَ ظِلالاً وَ جَعَلَ لَکُمْ مِنَ الْجِبالِ أَکْناناً.. »
…و خدا از آن چه آفریده، به سود شما سایه‏هایى فراهم آورده و از کوه ها براى شما پناهگاه هایى قرار داده..
«إِنَّا سَخَّرْنَا الْجِبالَ مَعَهُ یُسَبِّحْنَ بِالْعَشِیِّ وَ الْإِشْراقِ »
ما کوه ها را با او مسخّر ساختیم [که] شامگاهان و بامدادان خداوند را نیایش مى‏کردند.
« …وَ لَقَدْ آتَیْنا داوُدَ مِنَّا فَضْلاً یا جِبالُ أَوِّبِی مَعَهُ… »
…و به راستى داوود را از جانب خویش مزیّتى عطا کردیم. [و گفتیم:] اى کوه ها، با او [در تسبیح خدا] هم صدا شوید…
«وَ الْجِبالَ أَوْتاداً » و کوه¬ها را [چون] میخ هایى [نگذاشتیم]؟

ضمن تشکر ازهنرمند پرتلاش و سخت کوش آیات وحی الهی جناب شاهین برجسته که نقاشی این اثر طبیعی را ترسیم و در اختیار موزه علوم زمین شناسی مشهد قرار دادند، قضاوت و برداشت را از این اثر شگفت انگیز در زمین شناسی به خوانندگان وا می گذاریم و از هرگونه شرح و تفسیر بیشترخودداری کرده، شما را به مداقه در نقاشی دعوت می نماییم؛ و هم چنان این پرسش در ذهن ما بدون پاسخ بجای¬مانده که؛ « نقشه ایران در دلِ سنگِ کوه چه می¬کند ؟!! »سرکار خانم دکتر محبوبه پرورش مدیر موزه زمین شناسی مشهد، استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی، مهدی قربانی«انیس الکتاب»

استاد شاهین برجسته و استاد طالبی در حال مصاحفه، عکس سمت چپ استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی، سمت راست مهدی قربانی «انیس الکتاب»

آقای دکتر حسین طالبی، دبیر سی و ششمین کارگاه نقاشی اجلاس قدیر؛ سرکار خانم دکتر محبوبه پرورش رئیس موزه زمین شناسی مشهد، استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی، استاد شاهین برجسته، مهدی قربانی«انیس الکتاب»

و من الله التوفیق والتکلان
مهدی قربانی «انیس الکتاب»
خرداد ماه ۱۴۰۳

—————
سوره هود(۱۰): آیه ۸۲٫
– کوه:طور، حوریب، عیر، صفا، مروه، اُحد، عینین، ابوقبیس، سیناء، شاهق، حرا، ینایرداغ، تنعیم، سلع، بلق، صراه، جودی، قاف. غارهای مورد اشاره عبارتنداز: ثور، حرا، اصحاب کهف و غاری درنزدیکی مسجد خیف در سرزمین منی.
– سوره طه(۲۰):آیه ۱۰۵٫
– سوره نحل(۱۶):آِیه ۸۱٫
– سوره ص(۳۸):آیه ۱۸٫
– سوره سباء(۳۴):آیه ۱۰٫
– سوره نباء(۷۸):آیه ۷٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی: *(پاسخ حاصل جمع زیر را در مربع وارد نمایید.)* Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.